Menu EN

S360MAG

10 March

Cep telefonunuz çocuk işçiliğiyle mi çalışıyor?

Dünyanın kobalt talebinin yarısından fazlasını Kongo karşılıyor. Madenlerin kontrolü için uzun yıllardır süren kanlı iç çatışmalar gören Kongo’nun hâlen 24 trilyon dolar değerinde el değmemiş madenlere sahip olduğu belirtiliyor. Kongo’nun ihraç ettiği kobaltın %20'si ülkenin güneyinde elle toplamanın yapılan ilkel madenlerden geliyor. Akıllı telefon, araba ve bilgisayar üretiminde kullanılan kobaltın tedarik zincirinde çok ciddi bir şeffaflık sorunu söz konusu. Dünyaca ünlü teknoloji ve iletişim devi markaların kobalt tedarik ettikleri madenlerde yedi – sekiz yaşlarında oldukça zorlu şartlarda çalışan çocuklar olduğu belirtiliyor.
2012 yılında UNICEF, Kongo'nun güneyde bulunan madenlerde çalışan 40.000 çocuğun büyük çoğunluğunun kobalt madenciliği yaptığını, 2016'daysa Af Örgütü (Amnesty International), hiçbir ülkenin kobalt tedarik zincirlerini denetlemesini gerektiren yasalarının olmadığını belirtti. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, bu durum çokuluslu büyük şirketlerin durumu suistimal etmesine yol açabiliyor. Af Örgütü araştırmacısı Mark Dummett’a göre, yılda 125 milyar dolar kar eden dünyanın en büyük şirketlerinin üretimde kullandığı kobalt kaynaklarının şeffaflığı konusunda hiçbir regülasyon bulunmuyor.  Apple ve Samsung gibi telefon üreticileri tedarik zincirlerinde çocuk işçiliğinin olmadığını belirtiyor. Öte yandan, Sky News tarafından hazırlanan bir habere göre, Kongo'nun en büyük kobalt alıcısı ve bir Apple tedarikçisi olan Zhejiang Huayou Kobalt Şirketi'nin çocuk istihdam eden ve oldukça zorlu çalışma koşullarına sahip madenlerden mineral satın alıyor.

Kongo’daki kobalt pazarı, altın, koltan ve kalay gibi diğer minerallerin satımını düzenleyen mevzuatının dışında kalıyor. Suistimale açık bu sistemde, büyük şirketlerin tedarik zincirlerine dair daha fazla sorumluluk almaları ve daha şeffaf davranmaları gerekiyor. Bu doğrultuda Af Örgütü, çok uluslu şirketleri, tedarik zincirlerini lityum iyon piller konusunda daha detaylı araştırmaya, çocuk işçiliğini veya emeğin kötüye kullanımını denetlemeye ve tedarikçileri hakkında daha şeffaf olmaya çağırıyor.

Af Örgütü’nün bu konudaki raporu ve kamuoyu tepkilerine bağlı olarak Apple, tedarik zinciri hakkındaki endişeleri gidereceğini ve kontrolün daha da artırılacağını belirtti. Bu kapsamda, Apple 2016’dan günümüze yirmiden fazla tedarikçi ile işbirliklerinin sona erdirdi. Yine de Apple, kobaltın elle çıkarıldığı ilkel madenlerden hammadde almaktan yerel toplulukları ekonomik olarak olumsuz etkileyeceğini öne sürerek vazgeçmeyeceğini ekledi. Baskıların sürmesi üzerine Apple, güneyde bulunan ilkel madenlerden mineral alımını durdurmanın yanı sıra kobaltın altın ve volfram minerallerdeki yönetmeye başlayacağını ve incelemelerii artacağını söyledi.

PAYLAŞ: