Menu EN

S360MAG

7 July

Apple ikinci yeşil tahvil ihracını gerçekleştirdi

Geçtiğimiz yıl iklim değişikliği ile mücadele projelerini finanse etmek amacıyla ABD’li bir kuruluş tarafından yapılan gelmiş geçmiş en büyük yeşil tahvil ihracını gerçekleştiren Apple, 2017 yılında bir ihraç daha gerçekleştiriyor.

iPhone üreticisi, yenilenebilir enerji üretimini desteklemek için geçtiğimiz günlerde bir milyar dolar değerinde yeşil tahvil çıkardı. Kaliforniya merkezli bir şirket olan Cupertino, faaliyetlerini tamamen yenilenebilir enerji üzerinden yürütme hedefini ilerletmek amacıyla bir sene önce 1,5 milyar dolar değerinde tahvil ihraç etmişti. Apple’ın katkısı, bu miktarın üzerine eklenecek.Geçtiğimiz yıllarda şirketler sera gazı emisyonlarını azaltmak için milyarlarca dolar yeşil tahvil ihraç ederken, Apple’ın çıkaracağı tahvilin miktarı diğer şirketleri de harekete geçirdi. Apple’ın piyasaya sürdüğü son yeşil tahvil ise, Trump’ın Paris Anlaşması’ndan geri çekilme kararının üzerinden iki hafta geçmeden geldi. Apple’ın çevre, politika ve sosyal girişimler başkan yardımcısı Lisa Jackson, iş dünyasının liderliğinin iklim değişikliği tehdidine dikkat çekilmesi konusunda ne kadar önemli olduğuna değindi. Apple, Paris anlaşmasının gerekliliklerini yerine getirmek üzere açık mektup imzalayan şirketler arasında bulunuyor. Ayrıca, şirketin CEO’su Tim Cook, Trump’ı geri çekilmeme konusunda ikna etmenin yollarını aradığını da belirtmişti.

Yenilenebilir Enerji

Apple, kazançlarını yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği konularındaki projelerde kullanmayı planladıklarını açıkladı. Çıkarılan son tahvil, Apple’ın ürünlerinin sadece yenilenebilir enerji kaynakları ve geri kazanılmış materyalden üretilmesini amaçlayan kapalı-döngü tedarik zinciri hedefine odaklanıyor.

Şirket, Oregon, Kuzey Karolina, Nevada, Arizona ve Kaliforniya’da güneş enerjisi, hidroelektrik santralleri ve biyogaz tesislerine yatırım yapıyor ve bu yatırım San Francisco’daki 850 milyon dolar değerindeki 130 MW’lık kurulu güce sahip güneş enerjisi tesislerini de kapsıyor. Üretilen bu enerjinin, toptan enerji piyasasında satılması için izin alındı.

PAYLAŞ: