Menu EN

S360MAG

17 March

Güney Asya'da ilk karbon vergisi Singapur'dan

Singapur, iklim değişikliği hedefleri doğrultusunda bir “karbon vergisi” tasarlıyor. Singapur Maliye Bakanı Heng Swee Keat, tasarının 2019 yılında yürürlüğe girmesiyle Güneydoğu Asya'da karbon vergisini uygulamaya koyan ilk ülke olacaklarını açıkladı. Asya'nın en büyük petrol rafine etme merkezi olan Singapur'da enerji santralleri ve diğer büyük sera gazı salımı yapan kuruluşları kapsayacak yasa çerçevesinde bir ton sera gazı emisyonunun 10–20 dolar civarında fiyatlandırılması planlanıyor. Bu yasanın, Singapur'daki 30’un üzerinde büyük “kirletici”yi etkilemesi ve daha iyi uygulamalar geliştirmeleri için baskı altına alması öngörülüyor.

Singapur'daki en büyük petrol rafineri işletmelerinden biri olan Exxon Mobil, sera gazı emisyon risklerini güçlü bir ekonomi ekseninde dengelemek amacıyla Singapur hükümetiyle çalışacağını açıkladı. Shell ise karbon vergisine desteğini belirten bir bildiri yayımladı. Shell, Singapur'da bulunan şirketlerin Güney Asya'da karbon vergisi olmayan bölgelerde çalışan petrol şirketleri ile etkili bir şekilde rekabet edebilmelerini sağlayacak bir politikaya ihtiyaç olduğunu ekledi.

Singapur hükümeti, geçecek olan karbon yasasının enerji fiyatlarını %2-4 oranında arttırmasını öngördüklerini, buna rağmen verginin sera gazı emisyonlarının azaltılması için en adil ve en etkili yolu olduğunu belirtiyor. Singapur'un iklim değişikliği sebebiyle eriyen buzullar ve dolayısıyla yükselen deniz seviyesine bağlı risklere karşı savunmasızlığına dikkat çeken Swee Keat, çevreyi korumak için uluslararası ölçekte önlemler alınması gerektiğini belirtti.Singapur sera gazı emisyon yoğunluğu bakımından dünyadaki en düşük %20 arasında yer alıyor. Bununla beraber, Singapur, Paris Anlaşması çerçevesinde 2030 yılına kadar ülkedeki emisyon yoğunluğunda %36'lık bir azaltım sağlamayı ve ekonomik büyümeyi karbon verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyor. Günümüzde ülkenin elektrik üretiminin %90'ı doğal gazdan geliyor. Önerilen vergi, metan ve hidroflorokarbonlar (HFCs) de dahil olmak üzere beş sera gazına ek olarak karbondioksit emisyonlarına da uygulanacak ve alınan vergiler, endüstrinin salım azaltım önlemlerinin finanse edilmesinde kullanılacak.
 

PAYLAŞ: