Menu EN

S360MAG

22 April

Paris Anlaşması 22 Nisan’da İmzalanarak Resmileşiyor

Paris İklim Anlaşması, ülkelere uluslararası düzeyde gerekli yaptırımların zamanında uygulanabilmesi ve ülkeler tarafından anlaşma maddelerinin etkin şekilde hayata geçirilebilmesi adına 22 Nisan’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un katılımıyla New York’ta düzenlenecek bir tören ile imzalanacak. 155 ülkenin katılımını beyan ettiği ve 60 dünya liderinin bizzat katılacağı tören, 22 Nisan Dünya Günü’nde gerçekleşecek. İmzacılara uluslararası düzeyde yaptırımlar uygulanmasının yolunu açacak olan anlaşma, aynı zamanda katılım oranın yüksekliği ile de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bundan önceki en yüksek katılım, 1982 yılındaki 119 imzacı ile Deniz Hukuku Sözleşmesi’ydi.

İklim değişikliği ile mücadele adına oldukça önem taşıyan bu seremoniye dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada #ParisAgreement ve #Trees4Earth hashtagleri ile birlikte bir de ağaç dikme kampanyası başlatıldı.

Zirveye katılacak olan ülkeler, ulusal anlamda belirledikleri hedeflerini gerçekleştirmeleri için gerekli olan kritik adımlara başlama yönünde önemli bir adım atmış olacaklar. Türkiye de, Paris Anlaşması’nı imzalama niyetinde olduğunu beyan eden ülkeler arasında yer alıyor.

Her ülkenin anlaşma kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmesi farklı zaman alacağı için, ortaya çıkacak sonuçlar ülkelerin bu süreci nasıl değerlendirdiği, planlarını neye göre yürürlüğe koyduğu ve sürece hangi oranda dahil olduğu ile orantılı olacak. Bütün ülkelerin iklim değişikliği ile mücadele konusunda kararlı olması ve her beş yılda bir mevcut planların gözden geçirerek revize etmeleri gerekiyor.

PAYLAŞ: