Menu EN

S360MAG

4 November

İzlandalı Kadınların İş Bırakma Eylemi

İzlandalı kadınlar cinsiyete bağlı ücret eşitsizliğini protesto etmek amacıyla 24 Ekim günü saat 14.38’de iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sekiz saatlik bir mesaide kadınların, erkeklere kıyasla ücret alamadığı zaman dilimini vurgulamayı hedefleyen eylem on yılı aşkın süredir devam ediyor. Buna göre, cinsiyete bağlı maaş eşitsizliği %14,8 olan İzlanda’da, kadınlar mesailerini %14,8 erken tamamlamış oldular. İzlanda’da yapılan ilk eylemden günümüze cinsiyete bağlı maaş eşitsizliğinde iyileşme gözlenmiş olsa da – 2005 yılında eylem 14:08’de gerçekleştirilmişti – ülkedeki eşitsizliğinin tamamen kapanması, bu hızla ilerlenirse 2068 yılını bulacak.

Dünya genelinde cinsiyete bağlı maaş eşitliği konusunda birinci sırada yer alan İzlanda’yı sırasıyla Norveç, Finlandiya, İsveç ve İrlanda takip ediyor. Eşitsizliğin en derin olduğu ülkelerin ise Yemen, Pakistan ve Suriye olduğu görülüyor.

Türkiye de maaş eşitsizliğinin en derin yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor. Öyle ki, ülkemizde eşdeğer işler için kadınlar, erkeklerden ortalama %20 daha az ücret alıyor. Cinsiyet eşitsizliğine bağlı ücret farkları ile ilgili veri paylaşan 145 ülke arasındaysa ancak 130. sırada yer alabiliyoruz. 145 ülkenin ortalaması göz önüne alınması ve cinsiyet eşitsizliğine bağlı ücret eşitsizliği aynı hızla azalmaya devam ettiği takdirde, dünya genelinde ancak 2133 yılında “eşit işe eşit ücret”in gerçekleşeceği belirtiliyor.

PAYLAŞ: