Menu EN

S360MAG

3 June

Kadının Simgesi Topuklu Ayakkabı Mı?

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık devi PwC’nin Londra ofisinde resepsiyon hizmetini veren Portico adlı firmada gerçekleşen cinsiyetçi uygulama, geçtiğimiz günlerde küresel ölçekte yankı buldu. 27 yaşındaki Nicola Thorp işe başladığı gün 5-10 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı giymeyi reddetmesi üzerine firma, kendisini mesai ücretini ödemeden eve göndermişti. Bunun üzerine Thorp, Birleşik Krallık Parlamentosu’na yazdığı “Make it illegal for a company to require women to wear high heels at work” yani “Şirketlerin işyerinde kadınları yüksek topuklu ayakkabı giymeye zorunlu kılmasının hukuksuz bir uygulama sayılmasını sağlayın” başlıklı dilekçe ile destek topladı. Önce hükümet cevabı için asgari limit olan 10 bin, ardından da konunun parlamento oturumunda görüşülmesi için gereken 100 bin imza sınırını birkaç gün içinde aştı. Kampanya sayesinde çağdışı ve cinsiyetçi kıyafet yönetmeliklerinin gözden geçirilmesi dünya genelinde birçok ülkede daha yüksek sesle gündeme getirildi ve Julia Roberts, Susan Sarandon gibi aktrisler de Cannes Film Festivali’nde protestolarıyla bu haklı başkaldırıya destek olmuşlardı.

Olayın ardından önce PwC’den sonrasında resepsiyon hizmetini veren Portico’dan açıklamalar geldi. PwC UK Yönetim Kurulu üyesi Gaenor Bagley tarafından PwC resmi blogu üzerinden yazılı ve görüntülü olarak yapılan açıklamanın içeriği gibi üslubu da umut vericiydi. Açıklamalarda dikkat çeken bazı noktalar şu şekilde oldu:

“Cinsiyet ayrımına karşı 1975 yılında imzalanan yasa ile iş ortamında eşitlik konusunda ciddi mesafeler kat edilmiş olsa da Nicola Thorp’un dilekçesi halen yapılması gereken çok şey olduğunun ciddi bir göstergesidir.”

“Bizzat kendim de dahil olmak üzere kurumumdaki birçok kişi, dilekçenin altında yatan hassasiyetlerin destekçisiyiz.”

“Basit bir şekilde açıklayacak olursak, bu tarz uygulamalar bizi yansıtmamaktadır. Hayatın herhangi alanında eşitsizlik kabul edilemez.”

“Tedarikçilerimizle, sürdürülebilirlik arzularımızla örtüşmeleri bağlamında beraber çalışıyoruz. Bu yüzden, tedarikçilerimizin işe alım politikaları ve değerlerinin bizimkileri yansıtmasının ne denli kritik olduğunun farkındayız.”

“Herkesin iş ortamında “kendisi” olabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz.”

“Tüm bu açıklamalarımız, insanları gündelik iş yaşamlarında etkileyen ince detaylara dikkat etmediğimiz takdirde anlamsızlaşmaktadır.”

PwC’den gelen açıklama üzerine Portico da kıyafet yönetmeliklerini gözden geçirmiş ve kadın çalışanlarının arzu ettikleri ayakkabıyı giyebileceğini açıkladı.

Toplumsal cinsiyet konusunda kalıplaşmış yargıların bir kenara bırakılıp,  günlük hayatta ayrımcılığa neden olan bu tip uygulamaların yerini eşitlikçi bir iş ortamına bırakmasını diliyoruz. S360 olarak gözlemlediğimiz, söz konusu ayrılıkçı yaklaşımlardan biri de sürdürülebilirlik raporlarında kadınların topuklu ayakkabı illüstrasyonlarıyla gösterilmesidir. Söz konusu uygulamaların günümüzün sürdürülebilir şirketlerinde de terk edilmesini umuyoruz.

PAYLAŞ: