Menu EN

S360MAG

28 November

İklim Değişikliği İle Tuhaflaşan Dünyamız

Globalweirding bu sene yayınlanan ve bilim dünyasını hakkında konuşturan IPCC İklim Değişikliği (IPCC AR5) raporunu herkesin anlayabileceği, görsellerle desteklenmiş ve hap gibi bilgilerle kısaca özetleyen online bir versiyonunu bulabileceğiniz son derece bilgilendirici ve çarpıcı bir site. 

İngilizce küresel ısınma için kullanılan global warming ifadesinden esinlenerek “küresel garipleşme” sözcüğünü türeterek kurdukları sitede, 1535 sayfa uzunluğundaki raporu, karmaşık ve sofistike bilimsel ifadelerden arındırarak; ilgi çekici bir hale getirmeyi amaçlıyor. 


Sitede iklim değişikliğine dur demek için hiç bir aksiyon alınmaması durumunda gerçekleşecekler düşünülerek yaratılan senaryoda; 2100 yılına kadar yapılan bilimsel öngörülerin yıllara sari bir dökümünü bulabiliyorsunuz. Senaryo RCP8.5 Hiç Bir Şey Yapmıyoruz olarak bilinen bu durumda küresel ısınmadan hangi ülkenin, ne zaman ve nasıl etkileneceğini öğrenmek mümkün. Spoiler: İklim değişikliğine dur demememiz ve önlem almamamız durumunda, 2100 yılında +4 derece daha sıcak bir dünyada yaşıyor olacağız. Bu da demek oluyor ki, balıklar büyük ölçüde ölmüş olacak, hayvan ve bitki cinslerinin çok büyük bir kısmını kaybedeceğiz, su kaynakları risk altında olacak ve yaban ateşlerinin sayısında artış görülecek. 

Geleceği şekillendirmek bizim elimizde ve harekete geçmek için hala çok geç değil.
http://globalweirding.is/here

PAYLAŞ: