Menu EN

S360MAG

6 July

ASX, sürdürülebilir ve şeffaf piyasa için SSE’ye katıldı

Australian Securities Exchange (ASX), uzun vadeli sürdürülebilir yatırıma odaklanarak kullanıcıları arasında gelişmiş çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında paylaşımda bulunmak ve ilgili alanlarda performansını desteklemek amacıyla gönüllü bir taahhütte bulundu. Buna göre, Avustralya’nın en büyük menkul kıymetler borsası ASX, UN Sustainable Securities Exchange (SSE) girişiminin Partner Borsası olarak bu amaca bağlı dünya çapındaki 63 borsası arasına katıldı.

ASX, daha önce ülkede kurumsal yönetim standartlarının yükseltilmesinde ve ASX Kurumsal Yönetim Kurulu aracılığıyla Avustralya’daki şirket yönetim kurullarında cinsiyet çeşitliliğinin geliştirilmesinde başrol oynamıştı. ASX CEO’su Dominic Stevens, Avustralya’daki çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim raporlamasının kalitesini artırmak için ASX paydaşları ile birlikte çalışmaya devam etmeleri nedeniyle SSE’nin diğer üyeleri ile görüşlerini paylaşmayı, onların tecrübelerinden faydalanmayı heyecanla beklediklerini belirtti.ASX, kökleri 1860’ların “altına hücum” hareketine dayanan, Avustralya’nın en büyük ve en eski menkul kıymetler ve türev piyasasıdır. 1987’de altı kamu kökenli borsa birleşerek Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nı oluşturduğunda ulusal bir borsaya dönüşmüştür. ASX yaklaşık 1,8 trilyon dolarlık toplam şirket piyasa değeri ile alanlarında dünya lideri olan bazı doğal kaynak, finans ve teknoloji şirketlerinin aralarında bulunduğu 2.000’den fazla şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, sermaye bulma konusunda küresel lider olan ASX, dünyadaki en iyi on borsa grubu arasında yer almaktadır.

Principles for Responsible Investment (PRI) İdari Yöneticisi Fiona Reynolds, ASX’in SSE’ye katılmasından dolayı mutlu olduklarını ve çoktandır devam eden, çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği gibi konulardaki çalışmalarını içeren kurumsal sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünün ÇSY faktörlerinin önemi konusunda diğer borsalarda da farkındalığı arttırmaya katkıda bulunduğunu söyledi.

UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) Yatırım ve Kurumsal Direktörü ve Birleşmiş Milletler Dünya Yatırım Raporu baş editörü James Zhan, ASX’in, sürdürülebilirlik konularında liderlik yapan, büyüyen uluslararası menkul kıymetler topluluğuna önemli bir katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca, sorumlu yatırım ve sürdürülebilir iş uygulamalarının desteklenmesi için sürdürülebilir kalkınmaya yönelik kamu politikalarının büyük ölçekli özel politikalar ile desteklenmesinin her gün daha anlaşılır bir hal aldığını ekledi.

PAYLAŞ: