Menu EN

S360MAG

22 May

Yeşil ekonomi 8,1 trilyon doları aştı

2017 Green Transition Scoreboard (GTS) “Deepening Green Finance” Raporuna göre, Donald Trump yönetiminin iklim, enerji ve çevre koruma alanlarında gerilemelere sebep olan politikalarına rağmen özel sektörde “yeşil” yatırımların toplam değeri 8,1 trilyon dolar seviyesini aştı.

Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, yaşam sistemleri (su, atık, geri dönüşüm, toplumsal yatırım, e-öğrenme ve fintek), yeşil inşaat ve kurumsal yeşil Ar-Ge yatırımları kategorilerini kapsayan özel sektör yeşil yatırımları hesaplanırken kamu yatırımları mümkün olduğunca kapsam dışında tutuluyor.Yatırımların ulaştığı toplam değer, her yıl B Corp sertifikalı Ethical Markets Media CEO'su Dr. Hazel Henderson'ın liderliğindeki uzman kadro ve danışma kurulu tarafından takip ediliyor. Henderson, yeşil ekonominin, herkesin tahminlerinden daha hızlı büyüdüğünü ve yeşil ekonomiye geçiş sürecindeki iyi haberlerin, halen fosil kaynaklarla ilgili yayın yapan ana akım medyada yeterince ele alınmadığını belirtiyor.

Şirketlerde görülen büyük değişimler, şehir ve eyaletlerin iklim değişikliğiyle küresel mücadelede liderliği alması, UNEP'in geleneksel finansal piyasaları başarıyla sürdürülebilirliğe yönlendirmesi ve Ulusal Katkı Niyet Beyanları (INDC) ile yeşil alternatiflere olan geçişin hızlanması gibi daha “yukarıdan” gelen etkiler ile artıyor. Tam dönüşüm için gerekli olan etkinin devamı aşağıdan, Silikon Vadisi'ndeki Fintech100'ün yükselişi, crowdfunding (kitle fonlaması), eşler arası (peer-to-peer) kredi sağlama ve SolarCoin gibi ödül para birimlerinin de dahil olduğu inovatif ürünlerle geldiği belirtiliyor.

PAYLAŞ: