Menu EN

S360MAG

15 June

Paris Anlaşması onay süreci askıya alındı

ABD’nin Paris Anlaşması’ndan geri çekilme kararının ardından Türkiye, geçtiğimiz sene imzacı ülkeler arasına katılmasına rağmen onay sürecini askıya aldığını bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yeşil İklim Fonu’na (Green Climate Fund) şu ana kadar bir milyar dolarla en yüksek miktarda katkı sağlayan ABD’nin çekilmesinin ardından anlaşmanın devamlılığından şüphe duyulduğunu belirtti.

Gelişmiş ekonomiler, Yeşil İklim Fonu kapsamında gelişmekte olan ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltmalarına katkıda bulunmak için 10,3 milyar dolar bağış sözü vermişti. Türkiye, anlaşmayı imzaladıktan sonra iklim değişikliğinin ülkedeki etkilerinin azaltılması amacıyla bu fondan faydalanma isteğini ifade etmişti.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında, Ek-I ülkesi olmakla birlikte sera gazı azaltımı taahhüdü vermemesinden dolayı 1992 yılından beri ayrıcalıklı bir konuma sahip. Türkiye’nin bu istisnai durumu, son yıllarda artan endüstriyel gelişiminden kaynaklanıyor. Kendisini gelişmekte olan ülkeler kapsamında sınıflandıran Türkiye, bu ayrıcalıklı konumu koruyarak, Yeşil İklim Fonu’ndan herhangi bir sera gazı azaltımı sözü vermeden faydalanmak istiyor. Gelişmiş ülkelerse, sera gazı azaltımı sözü vermek zorundalar ve bu durum Trump yönetiminin de Paris Anlaşması’ndan çıkmak için öne sürdüğü ekonomik kayıpla ilişkilendiriliyor.

ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekileceğini açıklamasının hemen ardından, Türkiye’nin Anlaşma’nın onaylanma sürecini askıya alacağını açıklaması, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel hareket adına ciddi kayıplar olarak değerlendirilebilir. Öte yandan, ABD’deki bazı eyalet ve belediye başkanları Paris Anlaşması’nın ilkelerine bağlı kalacaklarını ve iklim değişikliği ile mücadeleye devam edeceklerini açıkladılar.

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, Birleşik Devletleri, Paris Anlaşması’nın dışında bırakan Beyaz Saray’ın bu pervasız kararının yalnızca ABD için değil tüm gezegen için sonuçları olacağını söyledi. Washington, New York ve California eyalet valileri, “Birleşik Devletler İklim İttifakı”nı oluşturma konusundaki isteklerini dile getirdiler.

Diğer taraftan, Twitter’da eyalet başkanlarının Paris Anlaşması’na olan bağlılıklarını gösteren mesajları vardı. New York ve Boston belediye binalarının yeşil ışıkla aydınlatılması Trump’ın kararına karşı bir protesto niteliğindeydi. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, belediye binasının fotoğrafını, “New York Belediye Binası bu gece yeşil ışık saçıyor çünkü New York şehri Paris Anlaşması’nın hedeflerine saygı gösterecektir” mesajıyla birlikte paylaştı. Üç bağımsız eyalet, Washington, New York ve California, yaklaşık olarak 68 milyon insanı temsil ediyor ve bu rakam Birleşik Devletler’deki sera gazı emisyonlarının %10’una karşılık geliyor.Kaliforniya, Başkan Trump’ın ABD’yi Paris Anlaşması’nın dışında bırakan kararından birkaç gün sonra, temiz teknolojilerin gelişimini hızlandırmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için Çin ile daha yakın çalışmak üzere bir anlaşma imzaladı. Eyalet Başkanı Jerry Brown ve Çin Başbakanı Xi Jinping, temiz enerji, karbon yakalama ve depolama ve çevre koruma konularında iş birliğini görüşmek üzere Pekin’de bir araya geldi. Brown, aynı zamana Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanı Barbara Hendricks ile San Francisco’da görüştü ve sera gazı emisyonlarını engelleme hususunda birlikte çalışmak üzere fikir birliğine vardılar.

PAYLAŞ: