Menu EN

S360MAG

25 July

Şirketler Sürdürülebilirlik Raporlamasına Ne Kadar Harcıyorlar?

2degrees’in yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, çoğu organizasyon KSS raporlamasına yılda 20 bin – 49 bin pound arası harcamada bulunuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre az sayıda şirket raporlama bütçesine 80 bin pound ayırıyor.
2degrees’in yürüttüğü ankete toplam 110 şirket katıldı. Katılımcı şirketler raporlama yapmaktaki en önemli nedenin paydaşlarına karşı şeffaflığı arttırmak, sürdürülebilirlik sürecindeki ilerlemelerini paylaşmak ve itibar yönertimi olduğunu belirttiler. Bunun yanı sıra, raporlamanın en büyük katkısı olarak hem iç ve dış paydaş katılımını ve hem de itibarı arttırması gösterildi.

Ankette yer alan şirketlerin %45’i, sürdürülebilirlik stratejilerinin başlıca paydaşı olarak müşterilerini gördüklerini belirttiler. Diğer bir kilit paydaş olan tedarikçilerin ancak şirketlerin %3’ü tarafından sürdürülebilirlik stratejisine dahil edildiği de anket sonuçları arasında.

Şirketler raporlama konusunda kısıtlı zaman, raporun okunmasını sağlamak ve paydaşlarla diyalog kurmak konusunda sıkıntı çektiklerini belirttiler.

Anket sonucu olarak şirketlerin %35’inin raporlarını yayınlamak için yılın ikinci çeyreğini seçtikleri, %54’ünün yıl boyunca güncel KSS haberlerini raporun yanı sıra paylaştıkları ortaya çıktı.

Makalenin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Lütfen bizlerle fikirlerinizi paylaşın, sizce Türkiye'de durum nasıl? Sürdürülebilirlik raporlamasında karşılaşılan zorluklar hakkında neler düşünüyorsunuz? Paylaşımlarınızı info@s360.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

PAYLAŞ: