Menu EN

S360MAG

20 May

Bir Sürdürülebilir Moda Hareketi: Green Carpet Challenge

Eco-Age’in 2013 yılında Londra Moda Haftası’nda başlattığı Green Carpet Capsule Collection hareketi Anna Wintour, Net-a’nın kurucusu Natalie Massenet, İngiliz Moda Kurulu Başkanı Livia Firth gibi küresel moda, tasarım, sanat akımlarının başrolleri ve hükümetler ile uluslararası kuruluşların desteğini alarak yola çıktı. Moda dünyasında oldukça önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilen bu hareket, tasarımcıların ve markaların koleksiyonlarına sürdürülebilir bir vizyon kazandırmış oldu. Aynı zamanda markaların politikalarına, çevreye verilen zarara, çalışan haklarının korunmasına, suyun dikkatli şekilde kullanılmasına, kimyasallara ve hayvan haklarına dikkat çekmek isteniyor.

GCC ile işbirliği içerisinde olan Gucci el çantaları, Sergio Rossi lüks aksesuarlar koleksiyonu hazırladı, Livia Firth Marks&Spencer çalıştı. İkonik markalardan Calvin Klein, Green Carpet Challenge’ı (GCC) sahiplendi ve 2016 Met Gala için üç adet göz alıcı koleksiyon hazırladı. Emma Watson, Lupita Nyong’o ve Margot Robbie harekete dikkat çekmek için bu koleksiyondan parçalar seçtiler. Hareketin kurucusu Livia Firth, desteğini bir kez daha göstermek ve yeni işbirlikleri kurmak adına daha önce de giymiş olduğu GCC kıyafetlerinden birisini ile geceye katıldı.

Emma Watson, Newlife kumaşının, plastik şişelerin geri dönüşümüyle elde edilen mühendislik harikası ipliklerin kullanıldığı bir elbise giydi. Watson’ın gece için yaptığı seçimlerden estetik ve etik detaylara oldukça dikkat ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında Watson, Calvin Klein’e meydan okuyarak, bu etkinlik için hazırlanan koleksiyonun çalışmalarına Eco-Age’in katılmasını sağlayarak Met Gala’da mümkün olduğunca sürdürülebilir ve GCC’in değer sistemini yansıtan ürünlerin ortaya çıkmasını sağladı.

PAYLAŞ: