Menu EN

S360MAG

13 December

ABD’li yatırım yöneticilerinin muğlak pozisyonu

ABD’li yatırım yöneticileri her ne kadar iklim değişikliği ile mücadele etmeye kararlı gibi gözükseler de bu anlamda şirketleri değişime zorlamaya oldukça isteksizler. Sorumlu bir yatırım kampanyası grubu olan ShareAction şirketinin araştırmasına göre, Avrupalı yatırım yöneticilerinin iklim kararlarını destekleme ihtimali ABD’li yatırım yöneticilerine göre yüksek.

ShareAction, iklim değişikliği konusunda kurumsal hareketi teşvik etmek için dünyanın en büyük varlık yöneticilerinin 57'sinin 65 teklifte kullandığı hissedar oylarına baktı. Bu kurumsal hareketler arasında emisyon azaltma hedefleri, iklim raporlaması ve yönetişimi, ve kurumsal lobi faaliyetleri bulunuyor. Araştırma sonucunda iklim eylemine yönelik oy vermeyi en az destekleyen 10 varlık yöneticisinin ABD’de olduğunu tespit ettiler.

Araştırma raporunun yazarlarından Jeanne Martin, bu şirketleri, kamuoyunda iklim farkındalığı ile övünen ama iklim hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde oy kullananları engelleyen şirketler olarak irdeledi. Sorumlu yatırımcılığı destekleyen bir kurum olarak ShareAction, müşterilerin iklim değişikliği konusunda gerçekten adım atan şirketleri ayırt etmelerini umduğunu dile getirdi.
Bu 10 şirket arasında BlackRock Inc., J.P. Morgan, Fidelity Investments, Wellington Management International, Northern Trust ve State Street Global Advisers gibi İklim ile İlgili Finansal Bildirimler Görev Gücü’nde (Task Force on Climate-related Financial Disclosures- TCFD) yer alan şirketler de var.
 

PAYLAŞ: