Menu EN

S360MAG

22 July

Kuzey Amerika Liderleri’nden İklim Değişikliğine Karşı Cesur Hedefler

2005 yılından beri Kanada, Amerika ve Meksika liderleri arasında düzenlenen Kuzey Amerika Liderler Zirvesi’ne bu sene Kanada ev sahipliği yaptı. 2017 yılı başında görevi bırakacak olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile henüz göreve gelen Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun bir arada bulunduğu ilk ve son Kuzey Amerika Liderler Zirvesi olma özelliğini taşıyan toplantı, kıta düzeyinde sürdürülebilir kalkınma, düşük karbon ekonomisine geçiş ve insanlar için yeni fırsatlar yaratma hedefleriyle gerçekleştirildi. 

Üç Amigolar Zirvesi (Three Amigos Summit) olarak da bilinen toplantının ana gündemi, ülkelerin iklim değişikliği ve enerji politikalarının birbiri ile uyumlu hale getirilmesi ve kıtasal bazda sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşma için ortak hareket etme yönündeydi. Bu bağlamda 2025 yılına kadar elektrik ihtiyacının %50’sinin temiz enerji kaynaklarından elde edilmesi, petrol ve doğalgaz kaynaklı metan emisyonlarının %40 oranında azaltılması gibi ciddi hedefler kondu. Bu hedeflere ek olarak, temiz enerjinin ticarileşmesi adına ortak Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesi, enerjinin depolanması ve karbon yakalama gibi alanlarda tanıtım projelerinin desteklenmesi için beraber çalışma konusunda anlaşıldı. Trudeau’nun Mart ayında Washington’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ana hatları belirlenen anlaşmaya Meksika’nın da dahil olması ile üç ülke, Paris İklim Anlaşması’nı onaylar yönde bir adım atmış oldu.

Zirve sonrası açıklamalarda bulunan Obama, Kuzey Amerika’nın düşük karbonlu elektrik sistemine geçiş hedefinin cesur ama gerçekleştirilebilir olduğunu söyledi. Bunun için kıta boyunca yeni iletim hatlarının kurulmasının temiz enerjinin gerçek potansiyeline ulaşması adına şart olduğunu vurguladı.

Trudeau ise bu mutabakatın, artan rekabet ortamı ile Kuzey Amerika’nın sürdürülebilir büyüme ile mevcut ve  gelecek nesiller adına çevrenin korunması hedeflerine ulaşmak için atılmış büyük bir adım olduğunu söyledi.


PAYLAŞ: