Menu EN

S360MAG

10 March

Vahşi yaşama huzur yok

    Kaçak avcılar Fransa Thoiry'deki hayvanat bahçesine girip dört yaşındaki beyaz gergedan Vince’i öldürdü ve boynuzunu alarak kaçtı. Görevliler, Vince’i Salı sabahı Paris'in 50 km batısında bulunan hayvanat bahçesinde yaşadığı alanın içinde kafasından üç defa vurulmuş ve büyük boynuzu testere ile kesilmiş halde buldu.  Diğer yandan Afrika’nın en uzun dişli erkek fillerinden biri de bu hafta içinde kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Vahşi hayat ve insan aktiviteleri arasındaki gerilim yaşam alanları kesiştikçe giderek artıyor. Kaçak avcılık da bu sorunların başında geliyor. WWF’nin geçen yıl yayınladığı ve büyük yankı uyandıran rapora göre dünyamız vahşi hayvanların 2/3’ünü 2020’ye kadar kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Şehirleşme ve tarım arazilerinin yayılmasıyla gerçekleşen abitat kaybı, kaynakların azalması ve kayıt dışı ekonomide yüksek değer biçilen dişler, boynuzlar ve kürkler hayvanların sayısının giderek azalmasına sebep oluyor.

Fransız Polisi, Vince'in ikinci boynuzunun yerinde olduğunu belirtti ve kaçak avcıların muhtemelen ikinci boynuzu kesemeden kaçtığı ya da ekipmanlarının bozulduğundan şüpheleniyor. Aynı muhafaza alanında bulunan diğer iki beyaz gergedan Gracie (37) ve Bruno'nun (5) “katliamdan kaçtığı” ve zarar görmeden olayı atlattığı belirtildi. Fransa'da gerçekleşen saldırı sonrası polis, İngiltere genelinde hayvanat bahçelerinde bulunan 111 gergedanı korumak için önemlerini artırma kararı aldı. 7 gün 24 saate yükseltilecek tedbirler Hint gergedanları ve beyaz gergedanları bulunduran hayvanat bahçelerinde koruma sağlayacak.

Hayvanat bahçesi direktörü Thierry Duguet “Son derece şok edici bir olay, daha önce Avrupa'da bu kadar korkunç bir olay gerçekleşmedi.” dedi. Güney beyaz gergedan nesli tükenmekte olan bir tür ve başta Güney Afrika ve Uganda olmak üzere dünyada yaklaşık 21.000 vahşi hayatta yaşamakta. IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ne göre özellikle Kuzey beyaz gergedanların nesli büyük tehdit altında. Doğal alanlarında yaşayan 3 tane vahşi beyaz Kuzey gergedanı bulunuyor ve hayvanat bahçelerinde üremeyen bu cinsi çok yakında tamamen kaybedebiliriz.
Afrika'da bulunan kaçak avcılar sadece 2015 yılında 1338 gergedan öldürdü ve son 6 yıldır bu rakam sürekli artıyor. Son 8 yılda tüm dünyadaki gergedan popülasyonunun %25'i kaçak olarak öldürüldü. Kaçak avcılar halen en büyük problem olsa da yasal olmayan ormancılık, tarım alanlarının genişletilmesi, insan yerleşimlerinin artması ve yol/baraj projeleri ve susuzluk da gergedan popülasyonlarını tehdit ediyor. Beyaz gergedan boynuzuna olan talep geleneksel Çin tıbbında boynuzun tozunun afrodizyak etkisi olduğunun düşünülmesinden kaynaklanıyor. Beyaz gergedan boynuzu satılmak istendiğinde Çin pazarında 30.000 € ila 40.000 € arasında fiyat bulabiliyor.

Büyük çerçevede; vahşi hayattan elde edilen ürünlerle gerçekleştirilen ticaret trafiği yıllık 160 milyar $‘a kadar çıkabiliyor. Rakamlarla açıklamak istersek bu ticaret yıllık 100 milyon ton balık, 1.5 milyon canlı kuş ve 440.000 ton alternatif tıp bitkileri kapsıyor. Bu problemlerle mücadele etmek için yasaların sıkılaştırılması ve doğal yaşam koruma önlemlerinin artırılması gerekiyor. Halen gerçekleşen ticaretin regülasyonunu sağlayabilecek CITES'i (The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) desteklemek önem taşıyor. Yasal olmayan ticaretin ve doğal hayatı koruma konusunda paydaşların eğitilmesi, biyoçeşitliliğin yüksek olduğu noktalarda yerel topluluklarla çalışılması ve sürdürülebilir vahşi hayat ürünlerinin alımının özendirilmesi şu ana kadar elde edilen başarıların devamlılığını sağlamak konusunda önde geliyor.

 

PAYLAŞ: