Menu EN

S360MAG

22 May

Bonn'dan gelişmeler

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Paris Anlaşması'nın ardından iklim müzakerecileri Paris vizyonunu hayata geçirebilmek için geçtiğimiz hafta Bonn'da toplandı. 8-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen İklim Değişikliği Konferansı’nda bugüne kadar öne çıkanları sizin için derledik.

2020'ye kadar mücadeleye hızlanarak devam etmek

Ülkeleri 2020 yılına kadar yoğun bir iklim gündemi bekliyor. 2018 yılında kaydettikleri ilerlemeyi paylaşmak ve yeni fırsatları belirlemek üzere Kolaylaştırıcı Diyalog (Facilitative Dialogue) etkinliğinde bir araya gelecekler. Bunun yanı sıra Ulusal Katkı Niyet Beyanları’nı (NDC) 2020 yılında güncelleyecekler. Kolaylaştırıcı Diyalog etkinliğini, tek bir etkinlikten ziyade yıl boyunca sürecek ve şehir yönetimleriyle özel sektör gibi hükümet dışında kalan paydaşların da katılabileceği bir kurguda gerçekleştirmek yönünde fikir birliği artıyor.

Konferans sırasında iklim müzakerecileri emisyonların azaltılması ve adaptasyon planlarının oluşturulması gibi ulusal iklim planları dahilinde olan iklim değişikliği ile mücadele konularında kapasitenin arttırılması ve planların daha etkin olması konusunda sunumlar gerçekleşiyor. Buna ek olarak müzakereciler, UNFCCC (United Nations Framework Convention of Climate Change) müzakerelerinde toplumsal cinsiyet dengesinin teşvik edilmesi ve iklim değişikliği ile mücadele planlarının cinsiyete duyarlı hale getirilmesiyle ilgili bir oturum düzenlediler.

İklim eylemleri konusunda bilgi ve tecrübe paylaşımı

Ülkeler, Konferansın başlangıcından itibaren gerçekleştirdikleri ilerlemeler ve alınan dersler konusunda diğer ülkelerle paylaşımda bulundular. Konferansın ilk günlerinde arasında ABD, Kanada, Rusya ve Fransa’nın da bulunduğu gelişmiş ülkelere yönelik çok taraflı bir değerlendirme yapıldı. İçinde Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkeler bulunduğu grup içinse iklim mücadelesinde gelişmelerin kolayca paylaşılmasını sağlayacak bir workshop düzenlendi.Trump erteledi

Özel sektörün ve önde gelen küresel yatırımcıların yaptığı çağrılara Çin Başkanı Xi Jinping ve Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi politikacılardan gelen destekle Beyaz Saray, Paris Anlaşması ile ilgili alacakları kararı Konferans sonrasına erteleme kararı aldı. Geçtiğimiz yıl Konferans'a 44 delege ile katılan ABD, bu yıl sadece 7 delege gönderdi. Trump'ın seçim vaatlerinden biri olan Paris Anlaşması'ndan çekilmeyi yerel ve küresel baskılar sonrası yeniden gözden geçireceği ve Anlaşma'da kalması umuluyor.

Arktik milletleri Paris'in önemini vurguladı

Kanada, Finlandiya ve İzlanda gibi Arktik etrafındaki ülkelerden oluşan Arktik Konseyi, Alaska'da gerçekleşen iklim değişikliğinin risklerini konu alan Arktik Konseyi Bakanlık Zirvesi sonrasında acil küresel eylem planlarının yapılması gerektiğini ve Paris Anlaşmasının bu konudaki önemini vurgulamıştı. Zirve’yle birlikte ABD Genel Sekreteri Rex Tillerson ABD'nin iklim politikalarını gözden geçireceğini belirtti. Konsey başkanlığı ABD'den Finlandiya'ya geçti ve Fin bakanlık çevre koruma, bağlanabilirlik, meteorolojik işbirlikteliği ve eğitim konularını önceliklendirecek.

Ulusal Katkı Beyanları için yeni araçlar

Ulusal Katkı Niyet Beyanları (NDC) Partnerliği, ülkelere ve diğer paydaşlara NDC'leri uygulamaya geçirmede kullanabilecekleri kaynak ve yardımları sağlayacak ilk online kaynak olan NDC Toolbox Navigator'un beta versiyonunu yayımladı. Bu kullanıcı-dostu kaynak, hükümet ve paydaşlara farklı sınıflarda 250 araç sunuyor.

Son olarak

Konferansa katılan ülkeler, Bonn’daki Konferansı sonuçlanmadan önce Paris Kural Kitabı'nın müzakere metninin taslağını oluşturmayı hedefliyor. Buna ulaşmak için müzakerecilerin şu ana kadar sürdürdükleri yapıcı tonu korumaları gerektiği gibi oluşturulacak Kural Kitabı da Paris’le alınan kararların daha hızlı uygulanmasını ve iklim değişikliğiyle mücadeleyi hızlandıracak.

PAYLAŞ: