Menu EN

S360MAG

25 May

İç Girişimcilik

Çalışanlar tarafından tercih edilen şirketlerden biri olmanın yolu, bu ünvana sahip olabilmek adına daha fazla çalışmaktan geçmiyor. Ya da şöyle diyebiliriz, bu ünvana sahip olmak için ne yapıldığı ve nasıl yapıldığı asıl önemli olan. Grayson ve arkadaşları*,  şirketlerde sosyal iç girişimciliği tetikleyen çalışma koşulları ile öğrenen bir organizasyon olmak arasında çok yakın bir bağ olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “Sürdürülebilir bir gelecek için inovatif çözümleri alıştığımızdan daha farklı yerlerde aramalıyız.” (2014).

Grayson ve arkadaşları gençlerin liderlik imkanı sunan fırsatlar aradığını söylüyor (2014). Şirketler bahsedilen bu fırsatları sunabilmek adına yeni düzenlemeler yapabilir ya da dahil oldukları sektörlerin tercih edilebilirliğini arttırmak adına sektörel bir girşimle diğer şirketlerle işbirliği yapabilir. İç girişimcilerinizle başarılı girişimcileri bir araya getirebilir, ortak değer yaratarak başarılı bir sistem geliştirilebilirsiniz. Üst yönetimlerin ilgi ve enerjiyi kendi şirketlerine çekebilmesi için deneysel öğrenmeyi, inovasyonun ve yeni fırsatların kaynağı haline getirmesi gerekir (Grayson ve ark., 2014). Küresel sosyal iletişimin çağında sistemsel değişimin anahtarı yine iletişimin kendisi ve beraberinde getirdiği işbirliği imkanı.

Diyaloğun gerçek kılındığı ortamlarda iç girişimciler kendi kendine doğar. Baskınlıkların ortadan kalkmasıyla beraber bireyin barındırdığı beceriler filizlenip daha kolay gün yüzüne çıkabilecektir. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşan hatta ilerisine geçen şirketler bile şayet iç paydaşlarını iç girişimciliğe yöneltmiyorsa bu, başarıların yönetimindeki eksikliklere işaret eder. Başarıyı sürekli kılmak onu yakalamaktan daha zordur elbette. “İç girişimciliğin 10 emri” der ki “Patronunuzun size görevinizi söylemesini beklemektense kendi görevinizi yaratın ve ona yürüyün.” Dökümana buradan ulaşabilirsiniz:
http://pinchot.typepad.com/files/ip-ten-commandments—-new-format.pdf
Emre Salkım
* Social Entrepreneurship and All That Jazz, 2014, David Grayson, Melody McLaren and Heiko Spitzeck

PAYLAŞ: