Menu EN

S360MAG

3 June

Bloomberg Finansal Hizmetler Cinsiyet Eşitliği Endeksi

Bloomberg finansal hizmetler sektöründeki şirketler için bir toplumsal cinsiyet eşitliği endeksi hesaplamaya başladı. Endeks, şirketlerin cinsiyet istatistikleri, çalışan politikaları, cinsiyete duyarlı ürünleri ile toplumsal destek ve katılım üzerinden veri sağlamayı amaçlıyor. Bloomberg Finansal Hizmetler Cinsiyet Eşitliği Endeksi - Bloomberg Financial Services Gender Equality Index (BFGEI) şirket istatistikleri, politikalar, ürünler ve toplumsal katılım gibi ölçütleri değerlendiriyor.

Bu girişimle, sektörde cinsiyet eşitliği çerçevesinde sosyal ve idari bilgilerin açıklık ve farkındalık seviyesine yeni bir boyut katarak veri şeffaflığı ve iş ortamında eşitlik gibi kavramları iyileştirme çabalarındaki kararlılık açıkça görülüyor.

Bloomberg Strateji ve Kurumsal Kalkınma direktörü Angela Sun’ın “Tecrübeler, cinsiyet eşitliği politika ve uygulamalarının bir şirketin finansal performansını, üretkenliğini ve kaliteli iş gücünü elinde tutabilme yeteneğini etkilediğini açıkça gösteriyor. Her geçen gün daha fazla şirketin, iş ortamında cinsiyet eşitliğine önem verdiği bir dönemde, elimizde şirketler, çalışanlar ve müşterilerin karşılaştığı zorluklarla ilgili bütüncül verilerin bulunmasını önemsiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Endeksin politikalar ve ürünler gibi ölçümü zor alanlarda yatırımcılara objektif, somut veriler sunmak kaydı ile yeni bir karar verme ve kıyaslama aracı oluşturduğunu söyleyebiliriz.

2016 BFGEI, ilk etapta sosyal şeffaflık (social disclosure) politikaları ve uygulamaları da dahil olmak üzere cinsiyet eşitliği kavramına güçlü bir bağlılığı olan 26 finansal hizmet şirketini içerdi. Endekse katılma amacında olan şirketler öncelikle “Women’s World Banking”, “Catalyst” ve “Working Mother Media” gibi uzman kuruluşlar ile Bloomberg tarafından hazırlanmış sosyal konuları içeren bir soru formunu cevaplandırdılar. Bunun sonucunda Bloomberg tarafından oluşturulmuş küresel 60 puan eşiğini geçen şirketlerin ilgili kriterleri sağladığı düşünülerek bu yılki endekse girmelerine karar verildi.

2016 Bloomberg Finansal Hizmetler Cinsiyet Eşitliği Endeksine giren firmalar: Allianz, American Express, Banco Santander, Bank of America, Bank of Montreal, Barclays, BNP Paribas, BNY Mellon, CIBC, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Franklin Templeton, HSBC, ING, JPMorgan Chase, MasterCard, MetLife, Old Mutual, Prudential Financial, Prudential PLC, Standard Chartered, State Street, The Hartford, UBS, Visa.

PAYLAŞ: