Menu EN

S360MAG

15 September

Nasdaq ÇSY Raporlaması üzerine yeni bir pilot program duyurdu

Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’nin (Sustainable Stock Exchange- SSE) bir parçası olarak ortaya çıkan çevresel, sosyal ve yönetişim raporlama rehberinin ardından, Nasdaq Nordik ve Baltık piyasaları için ÇSY raporlama üzerine bir pilot program geliştirdiğini 28 Ağustos 2017 tarihinde Stockholm Borsası’nın ÇSY Entegrasyon Zirvesi’nde duyurdu.  Nasdaq Nordic Başkanı Lauri Rosendahl, Stockholm’deki Nasdaq ÇSY Entegrasyon Zirvesi’nde pazarlarını daha iyi ve daha geniş tabanlı ÇSY raporlamasına ulaşmaları için desteklemek amacıyla borsa şirketlerine, yatırımcılarına ve diğer paydaşlarına ÇSY raporlamasıyla ilgili geribildirim vermelerini istediklerini belirtti.

Rosendahl, bu konuda gönüllü katılımın şimdiye kadar kaydedilen ilerlemelerinde temel olduğunu, bundan sonra ise Nordik ve Baltık piyasalarındaki borsa şirketlerini ÇSY Raporlama Kılavuzu’nu kullanarak deneyimlerini kendilerine geri bildirmeye davet ettiklerini ekledi. Bu pilot program, piyasalarındaki ÇSY şeffaflığını teşvik etmek isteyen diğer borsalar için de iyi bir örnek niteliğinde.

Nasdaq Global Sürdürülebilirlik Müdürü Evan Harvey, pilot programın 1 Eylül tarihinden itibaren başlayarak bir yıl süreyle devam edeceğini ve çeşitli büyüklükte ve farklı sektörlerden 10 ile 16 şirkete açık olacağını söyledi. Bu sayede Nasdaq katılan şirketlerden geribildirim alarak bir rapor hazırlayacak ve bulguları halka açık olarak yayımlayabilecek. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Yatırım ve İşletmeler Direktörü James Zhan ise, Mart 2017’de yayımlanan Nasdaq ÇSY rehberinin önsözünde pilot şirketlerin etkili bir ÇSY raporlama uygulamasının evriminde kritik ortaklar olacağını, yüksek kaliteli ÇSY raporlama talebinin son on yılda ciddi bir şekilde arttığını ve önceden sadece niş yatırımcıların ilgi gösterdiği ÇSY verilerinin şu anda dünyanın en büyük kurumsal yatırımcılarından oldukça talep gördüğünü belirtti.

SSE’nin ÇSY raporlama rehberliği kampanyası Eylül 2015’te başlatıldığında, ÇSY raporlamasında ihraççılara rehberlik edilmesi konusunda, SSE ve Dünya Borsalar Fedarasyonu (World Federation of Exchanges- WFE) üyelerinden % 20 oranında bir katılım olmuştu. Şu anda ise katılım % 40 oranında ve %100’e ulaşılması hedefleniyor. Nasdaq ÇSY Entegrasyon Zirvesi, sadece piyasaların değil, gezegenimizin de gelecekteki refahına katkıda bulunmak için yönlendirmeler ve kaynaklar konusunda tartışmak üzere borsa şirketlerinden, yatırımcılardan, borsalardan ve düzenleyici topluluklardan 100'den fazla ÇSY profesyoneli ve delegeyi  bir araya getiren Nordik ve Baltık ülkelerinin önde gelen bir sürdürülebilirlik etkinliği.

PAYLAŞ: