Menu EN

S360MAG

24 March

Demansa Karşı Farkındalık Artıyor

Kronik ve ilerleyici olarak görülen bir sendrom olan demans, normal yaşlanma hızına oranla bilişsel işlevin (düşünceyi işleme yeteneği) daha hızlı kaybolması sonucunda oluşuyor. Demans görülen hastaların beyinlerinde ilk etkilenen bölgeler hafıza, dikkat, dil ve problem çözme alanlarıdır ve ilerleme durumunda hasta, zaman, yer ve kimlik oryantasyonunu kaybeder. Alzheimer gibi beyni etkileyen pek çok hastalık, halk dilinde “bunama” olarak anılan demansa sebep olabiliyor.

Demans hastalarının oranının, “baby boomer” olarak adlandırılan neslin yaşlanması ve ortalama yaşam süresinin artmasına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2030'da 7,6 milyon demans vakasının görüleceğini tahmin ediyor.Buna bağlı olarak, şehirler ve özel sektör demans hastalarına günlük yaşantılarında yardımcı olacak önlemler almaya başladı. Birleşik Krallık Alzheimer Derneği'nden George McNamara, işletmelerin ve toplumun davranış biçiminde gerçekleşecek “küçük değişiklikler”le demans hastalarının ve bakıcılarının yaşam kalitesi ve topluma katkılarını büyük oranda değiştirilebileceğini belirtiyor. Şirketlerin çalışanlarına verebileceği ve bilişsel kaybı olan kişileri fark etmeyi ve desteklemeyi kolaylaştıracak eğitimler, bu küçük değişikliklerin arasında yer alıyor. Halihazırda bu konuda hayata geçirilmiş birçok örnek mevcut:

·      Belçika'nın Bruges kentinde düzinelerce kafe ve restoran çalışanı demans hastası olan müşterilerine hesap ödemelerine yardımcı olmak gibi demans hastalarının ihtiyaç duyabilecekleri konularda eğitimden geçti.

·      Manchester'da taksi şoförleri de benzer bir eğitimle demans tanısı konmuş müşterileri tanıyacak ve yardımcı olacak “demans arkadaşları” olarak eğitiliyor.

·      Londra'daki Lord’s kriket sahası, demans hakkında farkındalığı artırmak için bir proje geliştiriyor.

·      Bu gelişmeleri takiben Londra Belediyesi 2020 yılına kadar dünyanın ilk demans-dostu başkenti olma hedefini açıkladı. Bu doğrultuda, yerel sağlık organizasyonları ile çalışarak hastalık tanı oranlarını yükseltmek ve Londra toplu taşıma sistemlerini demans hastalarını için daha güvenli ve ulaşılır hale getirmek odak noktaları arasında yer alıyor.

·      Bankalar, demans hastalarına finansal işlerinde yardımcı olmak amacıyla kendi çalışanlarını eğitiyor. Örneğin, HSBC, Alzheimer İskoçya ve Birleşik Krallık Alzheimer Derneği ile gerçekleştirdiği üç yıllık ortaklığında bugüne kadar 742 şubesinde 12.000 personeline eğitim verdi.

Demansın Ekonomiye Etkileri

Demanslı hastalara bakan hasta yakınları, kendi çalışma saatlerini kısaltmak veya tamamen işi bırakmak durumunda kalıyorlar. Bu da iş dünyasına her yıl 700 milyar doların üzerinde bir maliyet yaratıyor. Toplam maliyetin %70'inin Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yansıdığı tahmin ediliyor. Demansın Birleşik Krallık’ta yarattığı kişi başı maliyet 33 bin pound seviyesinde. Hasta sayısında artış öngörülen düzeyde seyreder ve alınan önlemler artırılmazsa, demansın Birleşik Krallık’a 2026 yılında toplam maliyetinin 34 milyar pound'a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Özel sektör, demans hastası müşterilerine destek sağlayarak hem çalışanlarını destek olurken tasarruf yapabilir hem de kendi müşteri tabanlarını yaratma ve geliştirme fırsatına erişebilir. Örneğin, Sainsbury’s, İngiltere Küçük İşletmeler Federasyonu işbirliğiyle, iş yerlerini demans dostu yapmaya yönelik bir kılavuz hazırladı. Bu sadece bir diğerkamlık örneği değil. Zira, Alzheimer Cemiyeti'ne göre, hafıza problemleri çeken insanların %83'ü, demanslı insanlara hitap eden demans dostu iş yerlerini kullanmaya başladı.

Özel sektör ve kamu kuruluşlarının girişimleriyle, demans hastalarının kamuyla etkileşim ve iletişimini arttırmak için ilerlemeler kaydediliyor. Bununla beraber, George McNamara’ya göre, bu ilerlemenin daha da yaygınlaşmasını sağlamak ve demans hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak için hala yapılması gereken çok şey var. Öyle ki, “Demans aslında herkesi ilgilendiriyor.”

PAYLAŞ: