Menu EN

S360MAG

16 December

Şehirlerin Emisyonlarla Mücadelesi

İki yılda bir yapılan “C40 Belediye Başkanları Zirvesi” Aralık ayı başında gerçekleşti. Zirveye dünyanın her yerinden 90 farklı şehri temsil eden belediye başkanı ve kurum katıldı. Zirvede, Paris Anlaşması’yla ülkelerin sıcaklık artışını 2°C’nin mümkün olabildiğince altında tutma hedefine uyma taahhüdü yenilendi ve bu doğrultuda şehirlere düşen roller konuşuldu.Günümüzde 80'in üzerinde “mega” şehri kapsayan C40 şehirlerinde yaklaşık 600 milyon insan yaşıyor. 2015 itibariyle C40 şehirleri on binden fazla iklim hareketi gerçekleştirdi ve 2030 yılına kadar karbondioksit salımını üç gigaton azaltmayı hedefliyor. Toplantıda, önümüzdeki dört yıl içinde 375 milyon dolar harcanarak, uluslararası organizasyonlar ve özel sektör ile işbirliklerinin daha da artırılarak çalışılması kararlaştırılırken bütçenin çoğunun fosil yakıtlardan elektrik ve temiz enerji kaynaklarına geçiş için kullanılacağı belirtildi.

Toplantının bir diğer odak noktasının hava kirliliği olduğu söylenilebilir. Partikül madde ve nitrojen oksit gazlarının çok yüksek oranda salımına neden olan dizel araçlar şehirlerdeki hava kirliliğine sebep oluyor. Zirvede dünyanın en büyük şehirlerinden Paris, Meksiko, Madrid ve Atina 2025'e kadar şehir merkezlerinde dizel araçları yasaklayacaklarını açıkladı. Alınan kararın alternatif ulaşım seçeneklerinin desteklenmesi, yürüme ve bisiklet kullanımının artırılması ile uygulanabilir hale getirilmesi ve bu yollarla ulaşımın düzenlenmesi planlanıyor. Kararın alınmasından kısa süre sonra Paris'te yüksek düzeydeki hava kirliliği nedeniyle alarm verildi ve şehirde toplu taşıma geçici olarak ücretsiz hale getirildi. Ayrıca, artan kirliliğin önüne geçmek için trafiğe belirli sayıda aracın çıkmasını sağlamak adına sadece çift sayılı plakası olan araçların trafiğe çıkmasına izin verildi ve kurala uymayanlara ceza uygulaması yapıldı. C40 Zirvesi’nin hemen sonrasında gerçekleşen bu uygulamaya desteğin artacağı düşünülüyor.

Bunun yanı sıra, arasında Portland, Austin, Phoenix ve Seattle'ın bulunduğu on iki Amerikan şehrinde geçtiğimiz 10 yılda 2400 farklı iklim değişikliğini önleme planı gerçekleştirdi. Donald Trump'ın başkan seçilmesi ve iklim değişikliğini önlemeye yönelik çalışmalara azalması muhtemel desteğe karşın Washington DC’de başta olmak üzere belediye başkanları yatırımlarının değişmeyeceğini ve iklim değişikliği krizine karşı yürütülecek çalışmaları yavaşlamadan devam ettireceklerini açıkladı. Trump’ın politik gündemine ve iklim değişikliği konusundaki duruşuna karşı olan toplam 100 şehir de iklim değişikliğiyle mücadeleye karşı kararlılıklarının bir göstergesi olarak Global Sözleşmeyi imzaladı. Şehirlerin iklim ve gezegen üzerindeki etkilerini azaltmayı ve dengelemeyi amaçlayan Sözleşme ile 2050 Paris Anlaşması hedeflerine daha çabuk ulaşılmasını amaçlıyor. İklim değişikliğine etkisi yadsınamayacak boyutta olan şehirlerin, karbon salımlarını azaltmak adına bir an önce etkili aksiyonlar alması bekleniyor.

PAYLAŞ: