Menu EN

S360MAG

9 August

ESMA Kredi Derecelendirmesi Sürdürülebilirlik Konularına İlişkin Önerilerini Açıkladı

Avrupa Birliği’nin menkul kıymetler düzenleyicisi ESMA (European Securities and Markets Authority), kredi derecelendirme piyasasında sürdürülebilirlik konuları üzerindeki önerilerini ve kredi derecelendirmesine uygulanabilir açıklama gereksinimlerine ilişkin rehberinin nihai halini açıkladı.
ESMA, tavsiyesinde hem kredi derecelendirme işlemlerinde hem de genel olarak kredi derecelendirme piyasasında ÇYS faktörlerinin dikkate alınma seviyesini değerlendiriyor. ESMA’nın tespitine göre derecelendirme şirketleri derecelendirmede ÇYS faktörlerini dikkate almakta. Menkul kıymet ve her bir derecelendirme şirketinin metodolojisi bazında ne derecede dikkate alındığı ise değişiklik gösteriyor.
ESMA, kredi riski değerlendirmesine ilişkin AB düzenlemeleri yapısı içinde derecelendirmenin rolü dikkate alındığında, tüm derecelendirmelerde sürdürülebilirlik niteliklerinin dikkate alınması yolunda açık bir zorunluluk getirmeyi önermiyor. Bunun yerine, Avrupa Komisyonu’nun diğer alanlarda yeterli düzenlemelerin bulunup bulunmadığını değerlendirmesini önereceklerini açıklamakta.

PAYLAŞ: