Menu EN

S360MAG

13 April

Fransız Ulusal Meclisi, “Kurumsal Tedarik Zinciri İzleme Yasası”nı Kabul Etti

Fransa, şirketler için tedarik zincirlerinde gerçekleşebilecek insan hakları ihlallerini ve çevresel zararları önleme mekanizmaları bulundurma zorunluluğu getiren yasayı geçtiğimiz ay kabul etti. Yasa kapsamına giren şirketlerin, insan hakları ihlallerini, sağlık ve güvenlik hakları ihlallerini ve çevresel zararları tanımlayan ve önleyen bir tedarik zinciri izleme planı oluşturmaları ve uygulamaya sokmaları zorunlu kılınıyor. Yasanın, şirketleri, onların tedarikçi ve taşeronlarını kapsadığı ve 150-200 arasında şirketin bu yeni yasadan etkileneceği belirtiliyor.

Yasanın zorunlu kıldığı planın uygulanmaması durumunda, şirketler 10 milyon Euro’ya kadar ceza alabilecek. Planın uygulanması halinde önlenebilecek yaralanmalar ve ihlaller gerçekleşirse de cezanın 30 milyon Euro’ya kadar yükselebileceği öngörülüyor. Yasa, Fransa’da genel merkezi bulunan ve en az 5.000 çalışanı olan şirketlerin yanı sıra, genel merkezi Fransa dışında bulunan ancak ülke sınırları içinde faaliyet gösteren en az 10.000 çalışanlı şirketleri kapsayacak.Kaynak: https://goo.gl/images/txnAA5

Fransız Anayasa Konseyi, Kurumsal Tedarik Zinciri İzleme Yasası'nın Fransız Anayasa’sı ile uyumlu olup olmadığının tespitini yapmak için incelemeler yapıyor. Birleşmiş Milletler’in “İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber İlkeleri”, Avrupa Birliği'nin Finansal Olmayan Raporlama Direktifi ve İngiltere’nin “Modern Kölelik” Yasası baz alınarak hazırlanan yasanın benzerlerini geliştirmek üzere, Avrupa Birliği’ndeki diğer hükümetler de çalışmalarını sürdürüyor.
 

PAYLAŞ: