Menu EN

S360MAG

13 April

Shenzhen ve Lüksemburg Borsaları yeni yeşil tahvil endeks serisi için anlaştı.

Pekin'deki Central University of Finance and Economics (CUFE) altında yer alan Uluslararası Yeşil Finans Enstitüsü (IIGF) ile Shenzhen Borsası (SZSE) ve Lüksemburg Borsası (LuxSE), dünyanın en büyük iki yeşil tahvil piyasaları olan Çin ve Avrupa arasında bir köprü görevi görecek ilk Çin Yeşil Tahvil Endeks Serisi’ni (CUFE-CNI) hayata geçirmek amacıyla bir ortaklık kurdu.

CUFE-CNI Endeksi, Çin'de listelenen yeşil tahvilleri en geniş yelpazede temsil edecek. Sunacağı yüksek düzeydeki şeffaflık ile öne plana çıkan endeks serisi, Çin'deki yeşil tahviller için bir karşılaştırma ve yatırım aracı olarak kullanılacak. İstatistikler, 2012 yılından bu yana CUFE-CNI Yüksek Düzey Yeşil Tahvil Endeksi’nin yıllık getirisinin %5,37, en son endeks örneklerinin ortalama vadesinin 4,78 yıl ve kupon oranının %4,4 olduğunu gösteriyor.Kaynak: https://goo.gl/images/2NCbaw

2013 yılında SZSE ve LuxSE, aralarındaki iletişimi ve işbirliğini arttırmak amacıyla mutabakat anlaşması imzalamıştı. CUFE-CNI Yeşil Tahvil Endeks Serisinin piyasaya sürülmesi, iki borsa arasındaki uluslararası işbirliğinin derinleşmesini sağlarken, bu birliktelik aynı zamanda Çin'in yeşil finans piyasasının küreselleşmesini teşvik edecek. İşbirliği kapsamında yeşil tahvil endeksleri LuxSE ve SZSE'nin resmi web sitelerinde eşzamanlı olarak gösterilecek. Ayrıca, iki borsa yeni yeşil endeks fon ürünlerinin listelenmesi ve tanıtılması için birlikte çalışmak konusunda taahhütte bulundu.

Çin'in ilk uluslararası yeşil tahvil endeksi olan CUFE-CNI'ın yayımlanmasıyla Çin'in yeşil finansmanının uluslararası etkisini arttıracağı, yabancı yatırımcıları Çin'in yeşil finansal sisteminin kurulmasına katılmaya çekeceği ve Çin'deki yeşil sanayinin kalkınmasını teşvik etmeye yardımcı olacağı öngörülüyor.

PAYLAŞ: