Menu EN

S360MAG

9 August

Aaron Wealth, ÇSY yatırımlarını tartışmak amacıyla Etki Danışmanlık Kurulu oluşturdu.

Şikago merkezli Aaron Wealth isimli şirket, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) fonları danışman fırsatlarının nasıl arttırılabileceği tartışmak üzere Etki Danışmanlık Kurulu adlı bir yapı oluşturdu. Şirketin CEO’su Gary Hirschberg, bağımsız bir yatırım danışmanlığı yapısı oluşturarak yatırımlarını değerleri ve sürdürülebilir bir gelecek ile hizalamak isteyen müşterilerine destek olmayı amaçladığını söyledi. Aaron Wealth’e ek olarak altı bağımsız üyeden oluşan kurul, yılda dört kez buluşarak etki yatırımcılığı ile ilgili konuları tartışacak.
Yatırım danışmanları, müşterilerine ÇSY fonlarını tartışmak ve tavsiye etmek konusunda daha açık olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre danışmanların %51’i ÇSY fonlarını potansiyel yatırım fırsatlarını müşterileriyle paylaşırken, bu oran 2017’e %10 daha azdı.
Ancak ÇSY yatırımcılığının yükselişine yönelik kaygılar hala güncel bir konu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu üyesi Hester Peirce, geçtiğimiz Haziran ayında şirketlerin ÇSY değerlendirmesi konusunda adil olmayan şekilde eleştirildiklerini iddia etti.
Bununla birlikte, ÇSY yatırımını de içeren birçok portföyün somut bir değişim yapılmadan “başka amaçlarla kullanılması” da gündemde. Fonların tanımları ÇSY kriterleri vurgulanarak düzenlenmiş olsa da, bu portföylerin bir kısmı bu fonlar dahil edilmeden yönetiliyor. Yapılan bir araştırma, 2018’de yönetilen ÇSY fonları 161 milyar dolar olmasına rağmen bu fonların 72 milyar dolarının başka amaçlarla kullanılan fonlar olduğunu belirtiyor.

PAYLAŞ: