Menu EN

S360MAG

15 January

2015 Yılının İklimle İlgili En Önemli Anları

Hiç kuşkusuz 2015 iklim değişikliği için oldukça önemli bir yıl oldu. Kayıtlardaki en sıcak ayların yaşandığı, küresel karbon dioksit seviyesinin son milyon yıldaki en yüksek değerlere ulaştığı kısacası iklim açısından oldukça hareketli bir sene yaşanırken küresel ısınmayı azaltmak için yaklaşık 200 ülkenin imzasının olduğu bir anlaşma imzalandı. The Guardian’ın derlediği haberde, iklim değişikliğine bakış açımızı ve ele alış biçimimizi değiştirecek politik, ekonomik ve bilimsel dönüm noktalarını içeren önemli anlar mevcut.

1.      Paris İklim Anlaşması: Fosil Yakıtların Devrinin Sonu

Birleşmiş Millet Çevre Programı iklimsel felaketlerin önüne geçebilmek için 2070 yılına gelindiğinde karbon emisyonlarının sıfır olması gerektiğini söyledi. Endişe verici iklim konuşmaları ile geçen 20 yılın ardından, geçtiğimiz Aralık ayında yaklaşık 200 temsilci hedefe ulaşmak adına oldukça önemli bir aşama kaydetti.

Paris Anlaşması hükümetleri sera gazı salınımları azaltmaları konusunda sorumlu tutarak fosil yakıtlardan ziyade daha yenilebilir enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik ediyor. Bu sebeple anlaşma, yüzyılın ikinci yarısında sıfır karbon salımını uzun vadede gerçekleştirmeyi hedeflediği için oldukça takdir topluyor.

2.      Papa İklim Değişikliği Konusunda Acil Eylem Çağrısında Bulunuyor

Eylül ayında Beyaz Saray’da yaptığı iklim değişikliği konusundaki destekleyici konuşmasında Papa Francis “Artık bir sonraki kuşağa bırakılmaması gereken bir sorun’ diye bahsetti.

Konuşma sonrasında Papa'nın piskoposlara gönderdiği genelgede yer verdiği zengin ülkelerin iklim değişikliği ile mücadelede lider olması gerektiği açıklaması takip etti. Genelge, iklim değişikliğini çevresel, sosyal, ekonomik ve politik intihar anlamına gelen küresel bir problem olarak nitelendiriyor.

Papa’nın sözleri iklim değişikliğinin etkileri konusunda şüphe içerisinde olan milyonlarca Amerikalı için şimdiden etkili olmuşa benziyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre geçtiğimiz altı ayda giderek artan sayıda Amerikalı özellikle de Amerikan Katolikler iklim değişikliğinin var olduğuna inanmaya ve etkileri hakkında endişelenmeye başladı.

3.      Obama Keystone XL Boru Hattına İzin Vermedi

Barack Obama yedi yıldır süren değerlendirmenin ardından Keystone petrol boru hattının kurulmasını reddetti ve boru hattına izin vermenin Amerika’nın iklim değişikliği konusundaki liderlik rolünü sarsacağını söyledi. Bu hareketiyle birlikte Obama, dünyada bir altyapı projesini iklim değişikliği sebebiyle reddeden ilk lider oldu.

4.      Amerikalı Bilim İnsanları 2015 Yılının %97 Olasılıkla En Sıcak Yıl Olarak Kayıtlara Geçeceğini Söylüyor

Şu ana kadar 2015’ in her ayı tarihin en sıcak ayları olarak 130 yıldır tutulan kayıtlara geçti. Bilim insanları tarihin en sıcak yıllarının 2015, 2014 ve 2010 olduğuna ve bu üçünün de bu yüzyılda olmasına dikkat çekti. Bu da bizlere küresel ısınmanın giderek arttığını ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini gösteriyor.

5.      Karbondioksit Seviyesi Kritik Ölçüde

Mart ayında toplanan verilere göre karbondioksit oranı küresel ortalamanın oldukça üstüne, son bir milyon yıldan fazladır görülmemiş bir seviyeye çıktı. Uzmanlara göre iklim yeni bir hal alıyor olabilir; önümüzdeki sene çok daha yüksek sıcaklıklar görebilir, kuraklık ve sel gibi olağan dışı olaylar yaşanabilir, denizlerin seviyesi yükselebilir ve okyanusların asitliği artabilir.

PAYLAŞ: