Menu EN

S360MAG

8 June

Thomson Reuters “Global 100 Sera Gazı Performansı” raporunu yayımladı

Thomson Reuters, “Global 100 Sera Gazı Performansı: Yeni Büyüme ve Liderlik Yolları” raporunu yayımladı. Rapor, dünyadaki en fazla sera gazı salımı yapan 100 şirketin (Global 100) halka açık en güncel sera gazı emisyon verileriyle birlikte bu şirketlerin emisyon azaltımı ve gelirlerindeki artış için izledikleri yolları içeriyor. Analistlerin ve yatırımcıların uzun vadeli finansal performansı dikkate almaları ve düzenleyicilerin şeffaflığın artması yönünde baskı yapmaya devam etmeleri, paylaşılan verilerin önemini arttırıyor. Rapor, CDP, Baker McKenzie, KPMG, State Street Global Exchange ve BSD Consulting gibi kuruluşların iş birliğiyle hazırlandı. Raporda, sürdürülebilirlik ile Global 100’ün büyümesi arasındaki yakın ilişkiye dikkat çekiliyor.

Sürdürülebilirlik Düşünce Liderliği (Sustainability Thought Leadership) ve Thomson Reuters’ta Kurumsal Sorumluluk ve Kapsayıcılık Başkanı ve raporun eş yazarı Tim Nixon, sürdürülebilirlik ve büyüme arasında artan bir korelasyon olduğunun rapora dair önemli bir bulgu olduğunu ve karbonsuzlaştırma konusundaki taahhütlerin finansal kazançları olumsuz yönde etkilemeyeceğini, tam tersine uzun vadede paydaş değerini artıracağını belirtti. Bu durum, Global 100’ün “sorumlu bir şekilde çalışma” sözüne sadık kalması açısından oldukça önemli.BM Çevre Programı (UNEP) Başkanı Erik Solheim, özel sektörün verdiği çevresel konuları gözeten bu mesajın iş dünyası için iyi olduğunu söyledi ve şeffaflığın dönüşüm yolundaki önemine dikkat çekti. Pazarların hızlı bir ilerlediğini ekleyen Solheim, en heyecan verici düşük-karbon inovasyonlarının özel sektörde gerçekleştiğini, bu durumun Paris Anlaşması’nın hedeflerini gerçekleştirmek ve emisyon aralığını kapatma yolunda en önemli etken olduğunu belirtti.

Dünya çapında emisyonların önemli bir kısmı Global 100’den geliyor. Raporda, özellikle aşağıdaki maddelere dikkat çekiliyor:

·       Global 100’e ait en güncel halka açık emisyon verileri

·       Global 100’ün değer ve tedarik zinciri emisyonlarına ait yeni veriler

·       Global 100 için karbonsuzlaştırma yolları

·       Paydaşların ve yatırımcıların bu eğilim üzerindeki etkileri

·       Yatırımcıların karbonsuzlaştırma planlarını geliştirmek ve icra etmek için karbon-duyarlı şirketleri ödüllendirilmesi ve bunun şirketler üzerindeki etkisi.

CDP Kuzey Amerika Genel Müdürü Lance Pierce, bu raporun güçlü kısmının yalnızca yüksek miktarda sera gazı salımı şirketlerden kaynaklanan sorunu açıkça dile getirmesi olmadığı, aynı zamanda liderlerin yenilikçilik adına neler yaptıklarına hem bir yatırımcı hem de bir kurum için başarıya giden yola işaret ettiğini söyledi.

Kurumsal Sorumluluk ve Kapsayıcılık (Corporate Responsibility & Inclusion) Küresel Başkanı Patsy Doerr, müşterilerinin artan oranda ÇSY veri ve trendlerinin yatırımdan, vergi ve muhasebeye ve yasal pazar alanlarına uzanan işleri için önemli olduğunu gördüklerini söyledi. Doerr’e göre bu rapor, global ekonominin gidişatını etkileyen dünya çapındaki profesyonel risk yöneticileri için bir diğer dönüm noktası.

Rapor için gerekli veriler CDP’nin katkılarıyla, işletmelerden CDP’nin veya Thomson Reuters’ın çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ÇSY) araştırma veri tahminlerinden elde edilen halka açık sera gazı emisyon verilerinden elde edildi. Thomson Reuters ÇSY araştırma verisi, yaklaşık 5.000 halka açık şirketten alınan standardize edilmiş, tarafsız, nicel ve nitel ÇSY verilerini bir araya getiriyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

#thomson reuters

 

PAYLAŞ: