Menu EN

S360MAG

2 December

Süper Öğünler Gerçekten Süper mi?

Yüksek besin değerine sahip çeşitli kuruyemiş, baklagiller ve meyveler içeren, toz haline getirilmiş gıdalar giderek daha çok konuşulmaya başlandı. Özellikle Amerikan ve Avrupa pazarlarında yaygınlaşan, su ile karıştırılarak tüketilebilen toz gıdanın her paketinde bir öğünde ihtiyaç duyulan tüm besin değerini karşıladığı belirtiliyor. Hatta toz gıdaların günümüzde tükettiğimiz “geleneksel” besinlere kıyasla daha sürdürülebilir olduğu ve geleceğin gıdası olduğu öne sürülüyor. 

Bu önermenin ardında birçok sebep bulunuyor. Bunlardan birisi israf konusu. Örneğin, ABD’de tarladan sofraya yolculuğu sırasında gıdanın yaklaşık %40’ının çöpe gittiği belirtiliyor. Toz gıdalar, uzun raf ömrü ve minimal paketleme ihtiyacı nedeniyle hem daha düşük gıda israfı hem de daha düşük ambalaj tüketimi sağlıyor. Ayrıca, sağlıklı beslenme açısından da toz gıdaların önemli bir kolaylık sağlayabileceği belirtiliyor. Öyle ki, dengeli ve sağlıklı beslenmek için alışveriş, pişirme ve temizlik konusunda çok daha uzun süre ve planlama gerekirken, toz gıdalar tüketimi çok daha pratik. Günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı gözetilerek geliştirildiği için toz gıdalar, insanların dengeli beslenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle modern yaşamın hızında fast-food gibi seçenekleri tercih edenler için oldukça pratik ve sağlıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Beslenme uzmanı Collier’e göre insanlar sağlıklı beslenme konusunda yanlış yönlendiriliyor; yiyeceklerin yalnızca etiketlerine bakmanın yanıltıcı olabileceğini, örneğin yalnızca düşük yağlı beslenme veya şeker/tuz alımının azaltılması gibi önerilerin yerine ihtiyaç duyduğumuz besinleri en iyi şekilde nasıl temin edeceğimiz konusunda daha fazla bilgilendirilmemiz gerektiğini savunuyor.

Toz gıdalar, bazılarına göre gelecekte çiğneyerek tüketme alışkanlıklarımızın yerini alacak. Yine de bu iddianın pek de gerçekçi olmadığı söylenebilir. Öyle ki, toz gıdaların, geleneksel gıdaların sunduğu tat, koku, yemek pişirmenin verdiği keyif veya sofra kültürünün önüne geçebilmesi oldukça zor görünüyor. Bunun yanında kısa vadede ihtiyaç duyulan tüm besin değerlerini sağlaması sebebiyle daha sağlıklı bir seçenek gibi görünen tüketime hazır toz gıdaların, uzun vadede özellikle kandaki şeker seviyelerini ve çiğnemenin devre dışı bırakılması sebebiyle böbrek üstü stres hormonlarını olumsuz yönde etkileyebileceği yönünde yapılan çalışmalar da mevcut.

PAYLAŞ: