Menu EN

S360MAG

7 April

ABD’nin 8 yıllık iklim emeği çöpte

Donald Trump'ın imzaladığı yeni başkanlık emriyle son 8 yıldır Obama tarafından yasalaştırılan iklim yönetmeliklerinin en önemli görülen ve en etkili olacağı düşünülenlerin durdurulmasına karar verildi. Yükselen deniz seviyesi ve artan sıcaklıklar gibi iklim değişikliği etkilerinin arasında bulunduğu sorunlara değinmek amacıyla Obama yönetimi birkaç federal program oluşturmuştu. Bu programların Amerikan ekonomisine zarar verdiğini düşünen Trump, başkanlık emriyle Amerikan enerji sektörü üzerindeki yükleri kaldırdığını ve hükümetin “iş öldüren” regülasyonlarını geri çevirdiğini söyledi. Ocak ayında başkanlık koltuğuna oturan Trump'ın başkanlık emirleriyle değiştirdiği, iklim değişikliği için çok önemli olan beş iklim politikasını sizin için derledik:

İklim Eylem Planı

2013 yılında yürürlüğe konan İklim Eylem Planı üç temel noktaya odaklanıyor: ABD'nin karbon emisyonlarını azaltmak, iklim değişikliği etkilerine karşı altyapı oluşturmak ve ABD'yi iklim değişikliği ile mücadelede küresel lider yapmak. Sera gazı salımının azaltılması, metan gazı üzerine oluşturulmuş bir strateji yaratmak ve ormanları korumak gibi hedefleri de olan kapsamlı plan Trump'ın başkanlık emri sonucunda iptal edildi.

İklim Değişikliği Konusunda Başkanlık Emri

Obama 2013 yılında verdiği bir başkanlık emrinde federal hükümete iklim değişikliğinin etkilerine yönelik hazırlanılmasını söylemişti. İklim Değişikliğine Hazırlık ve Direnç Konseyinin kurulmasını sağlayan emirle eyalet, belediye ve kabile temsilcilerinin hükümetle daha yakından çalışması sağlanmıştı. Trump'ın başkanlık emriyle bu çalışma da oradan kalktı.

Temiz Enerji Planı

2015'te yürürlüğe giren plan santral kaynaklı kirlilik ve sera gaz salımlarına sınırlama getirmişti. 2005 yılı baz alınarak 2030'a kadar ABD'nin sera gazı salımlarını %32 azaltma hedefi olan plan aynı zamanda eyaletlerin ayrı ayrı enerji tüketimlerini denetlemelerini ve yenilenebilir enerji teşvikleri oluşturmalarını zorunlu kılmıştı. 2016 yılında mahkemenin beklemeye alındığı plan, iklim değişikliğini reddeden Çevre Koruma Ajansı başkanı Scott Pruit ve Trump tarafından “gözden” geçirilecek.Kaynak: https://goo.gl/images/eZb5nN


Federal Kömür Programına Moratoryum

Obama yönetimi 2016 yılında ABD’de kömür santrallerine yeni lisans verilmesi üzerine moratoryum koydu, yani yasakladı. Çevreciler yıllardır kömür şirketlerinin lisans almak için çok az miktarda para harcadığını ve bu sebeple hükümetin ve kamuoyunun istemeden kömür üretimine finansal destek sağladığını savunuyor. Obama hükümeti federal araziler üzerindeki sera gazı salımlarının bir veri tabanında toplanması gibi daha fazla şeffaflık içeren planlar yürütmeyi isterken Trump “yönetim kömüre açılmış savaşa son veriyor” mottosuyla moratoryumu kaldırdı.

Amerika Birleşik Devletleri Suları

2015 yılında nehirlerin ve sulak alanların koruması ABD Çevre Koruma Ajansı'nda toplanırken bu rol değişiminde su kaynaklarının “kirlilik ve verim kaybının” önlenmesi temel alındı. Böylece tüm su kaynaklarını koruma otoritesi devlete verildi. “Çevresel Koruma Ajansı'nın Amerika Birleşik Devletleri suları yasası şu ana kadar oluşturulmuş en kötü federal regülasyon” diyen Trump, Şubat ayında kararın gözden geçirilmesi için bir emir daha imzaladı.
 

PAYLAŞ: