Menu EN

S360MAG

8 June

Occidental Petrol İklim Risklerini Raporlayacak

Occidental Petrol'ün yıllık hissedarlar toplantısında, Kaliforniya Kamu Çalışanı Emeklilik Sistemi'nin (CalPERS) iklim risk raporlaması teklifi kabul edildi.

Geçirilen teklif, uluslararası petrol ve doğalgaz şirketi olan Occidental Petrol’ün iklim değişikliği ile bağlantılı çevre risk ve fırsatlarını raporlanmasını zorunlu kılacak. Teklif, şirketin diğer sermayedarlarından Wespath Yatırım Yönetimi, Nathan Cummings Vakfı, New York Eyaleti ve Connecticut Emeklilik Fonu'nun toplu kararı ile kabul edildi. Karara göre, hissedarların şirket yönetiminde iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik raporlamasına ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Alınan karar, aynı zamanda yatırımcıların iklim risklerini anlama konusundaki ciddiyetlerine işaret ediyor.

Yapılan teklif, şirket portföyünün “2 Derece Senaryosu” kategorisi altında değerlendirilmesini içeriyor. Değerlendirme;

·      İklim değişikliğinin uzun vadeli etkileri,

·      Düşük karbonlu ekonominin kısa ve uzun vadeli finansal riskleri,

·      Doğal kaynakların talep ve fiyatlandırma değişikliklerine bağlı olarak değerlendirilmesi,

·      İklim değişikliği ile ilgili kamu politikalarının mevcut pozisyonunu

göz önüne alarak gerçekleştirilecek.

İki milyon emeklilik sistemi üyesi ve 320 milyon dolar toplam fon piyasa değeri olan CalPERS, şirketlerin iklim değişikliğine bağlı çevresel risk ve fırsatların düzenli ve doğru bildirim sağlaması gerektiğinin altını çiziyor. CalPERS ayrıca, iklim değişikliğine bağlı riskler gibi çevresel faktörlerin etkili bir şekilde yönetilmesinin, şirketlerin uzun vadede çok daha iyi performans göstermesini sağlayacağını belirtiyor.

PAYLAŞ: