Menu EN

S360MAG

5 August

Yatırımlarınız Ormansızlaşmaya mı Neden Oluyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde bireysel ve kurumsal yatırımcılar artık yatırım yaptıkları fonların, tropik ormanların palm yağı üretimi sebebiyle tahrip edilmesine neden olup olmadığını, yeni oluşturulmuş bir online şeffalık portalı sayesinde kontrol edebiliyor.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Friends of the Earth” ve çevre ile ilgili kuruluşları buluşturan uluslararası bir ağ olan “As You Sow” tarafından oluşturulmuş “Deforestation Free Funds” veritabanı, kullanıcılara, yatırımlarını ve emeklilik birikimlerini yöneten fonların palm yağı endüstrisi ile bağlantılı olup olmadığını sorgulama imkanı sunuyor.

Veritabanı yardımı ile 6.500’ün üzerinde ortak fonun, palm yağı firmaları, bu firmaları finanse eden kuruluşlar ve içinde palm yağı bulunan tüketim malları üreten şirketler ile bağlantısı incelenebiliyor. Bu sayede, birikimlerimizin, yaygın olarak ormansızlaşmaya sebep olan palm yağı endüstrisi ile olan ilişkisi daha şeffaf bir şekilde ortaya çıkıyor. Fonları sorgulayabilme imkanının yanı sıra, kullanıcılar, fon yöneticilerinden ormansızlaşmaya sebep olmayan yatırım olanaklarını talep etme şansına sahip oluyor.

Gıda ürünlerinden, kozmetiğe ve temizlik malzemelerine kadar her sektörde yaygın olarak bulunan palm yağının, 2014 yılında 61 milyar dolarlık bir endüstri haline geldiğini ve sıklıkla kanunsuz arazi işgalleri ve ormansızlaşmaya konu olduğunu düşündüğümüzde “Deforestation Free Funds” veritabanının önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Küresel palm yağı endüstrisinin %10’unu oluşturan öz sermaye yatırımlarına baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri’nde bu miktarın ortak fonlar vasıtasıyla 5 milyar doları aştığını görüyoruz. Bu da yatırımlarımızın ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlamamız açısından bize iyi bir perspektif sunuyor.

Palm yağı şirketlerine finansman sağlayan her banka direkt olarak ormansızlığa sebep olmasa bile, bu konuda daha bilinçli uygulamaları hayata geçirmedikleri sürece hepsi yağmur ormanlarının tahribatına yol açan paydaşlardan biri olma riskini taşıyor.

Veritabanı ile yatırımcıların, palm yağı şirketlerinden yatırımlarını çekmeleri değil, fon yöneticileri üzerinde palm yağı şirketlerinin ormanları tahrip eden uygulamalarını durdurmaları için politika geliştirmeleri konusunda baskı yaratmaları hedefleniyor. 

PAYLAŞ: