Menu EN

S360MAG

19 December

Ford ve McDonald’s, kahve atıklarını araba parçalarına dönüştüren yeni bir ortaklık kuruyor

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

McDonald’s ve Ford, kahve atıklarının yeniden kullanımı için bir iş birliği yapacaklarını açıkladı. Dünyanın en büyük fast-food zinciri şirketlerinden McDonald’s ve otomobil üreticisi Ford, kahve atıklarını yeni ve hafif araba parçalarına dönüştürecek yeni bir girişim için ortaklığını duyurdu.
 
İki şirket tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, demlenme sürecinde doğal olarak soyulan ve ortaya çıkan kahve çekirdeği kabuklarının araç parçalarını güçlendirecek dayanıklı bir malzemeye dönüştürülebileceğini keşfedildi. Kabukların düşük oksijen altında yüksek derece ile ısıtılması ve plastik gibi katkı maddeler ile birleştirilmesi sonucunda çeşitli şekillere girebilen bir malzeme oluşturulabileceği ortaya çıktı. Bu yenilik, Ford otomobil parçalarının yaklaşık yüzde 20 daha hafif olmasına ve parçaların kalıplanması sırasında yüzde 25'e kadar enerji tasarrufu sağlanmasına da yardımcı olacak.
 
Ford, araçlarında tümü geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir plastik kullanmayı zaten hedefleri arasına koymuştu. Bu hedef çerçevesinde Ford, soya, buğday, pirinç, agav, domates ve ağaç selülozu dahil olmak üzere yenilenebilir malzemelerden yaklaşık 300 otomobil parçası üretiyor.
 
Ford'un sürdürülebilirlik ekibinden Debbie Mielewski, farklı endüstrilerin birlikte çalıştığı ve yan-atık ürünlerin karşılıklı alıp verildiği kapalı döngü ekonomisini ortaya çıkarmanın zamanı geldiğinin altını çiziyor.
 
Ford ve McDonald's, bu ortaklığın Kuzey Amerika'daki fast food zincirindeki kahve çekirdeklerinin önemli bir bölümünü araç parçalarına dahil edeceğini ancak bu fikrin küresel olarak uygulanmasının kesinleşmediğini belirtiyor.
 

PAYLAŞ: