Menu EN

S360MAG

6 May

Sporda Yoksullukla Mücadele Adına UNDP ile Ortaklık Kuruluyor

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Spor Kulübü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) arasında 2030 yılına kadar dünyadaki eşitsizliklere son vermeyi hedefleyen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sunacak bir anlaşma imzalandı. Geçtiğimiz yıl dünya liderleri tarafından yoksulluk ve açlığa son vermek, kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmek, çevresel etkilere karşı dünyayı korumak adına önümüzdeki 15 yıl içerisinde tamamlanmayı bekleyen 17 hedeften oluşan bir küresel kalkınma programını kabul etmişti. İmza töreninde konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü, sporun büyük gayelerin başarılmasında katkı sağlayacak ciddi bir pozitif enerji oluşturabileceğini, Galatasaray’ın bu desteği ile yoksullukla mücadele çabalarına önemli katkı sağlayacağını vurguladı. Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ise dünya çapında bir futbol takımı, eğitim kurumu ve uluslararası bir spor markası olarak kulübün yoksulluğun sona erdirilmesinin bir hayal olmadığını anlatma konusunda aracı olacağından memnuniyet duyacaklarını, bireyleri bu çabaya davet ederek küresel etkiyi arttırma şansı olduğunu söyledi.

Galatasaray, 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nı alarak Avrupa şampiyonasını kazanan il ve tek Türk takımı olmuştu. Kulübün logosunda bulunan dört yıldız, Süper Lig’de elde edilen 20 şampiyonluğu temsil ediyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde basketbol takımı da Eurocup Şampiyonu olmuştu.

UNDP önemli küresel konulara dikkat çekmek amacıyla futbolu etkili bir araç olarak kullanıyor. Bu bağlamda İyi Niyet Elçileri arasında yer alan futbol efsaneleri Zinédine Zidane (Fransa) ve Ronaldo (Brezilya) önderliğinde 2003’ten beri her sene düzenlenen Yoksullukla Mücadele Maçı düzenleniyor. UNDP ve Galatasaray, çeşitli kampanyalar ve futbol maçları düzenleyerek yoksulluk, eşitsizlik, dışlanma ile mücadele adına çeşitli projelere finansman sağlanması planlanıyor. Basına tanıtılan kamu spotunda Galatasaraylı dört futbolcunun ‘kimseyi geride bırakma’ çağrısı ise dikkat çekti.

PAYLAŞ: