Menu EN

S360MAG

10 February

Trump’ın “Seyahat Yasağı”na Özel Sektörden Tepki

Donald Trump’ın göreve gelir gelmez aldığı ilk kararlardan biri içerisinde Irak, İran ve Suriye'nin de bulunduğu, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu yedi ülkeden insanların ABD'ye girişini askıya almasıydı. Tüm dünyada büyük tepki çeken bu karar, ABD’de de günlerce süren büyük eylemlere sebep oldu. Seattle'da bir hakimin kararı geçici olarak engellemesiyle, yasaklı ülkelerden vize/pasaport sahipleri ABD'ye tekrar girebilmeye başladı. Hakimin bildirisinin ardından davaya Washington, New York ve Minnesota eyaletlerinin de katılmasıyla karşı hareket büyümeye devam etti. Daha öncesinde geçici olarak durdurulan seyahat yasağına Trump yönetimi tarafından yapılan itiraz bugün reddedildi ve seyahat yasağı tamamen kaldırıldı.

Red kararının öncesinde, seyahat yasağına karşı özel sektörden önemli bir destek gözlendi. Öncelikle, yasaktan etkilenen insanlara Airbnb ücretsiz konaklama desteği sağlayacağını açıkladı. Kendisi de bir mülteci olan Airbnb kurucu ortağı Brian Chesky, ailesinin dini baskılar sebebiyle kendisi altı yaşındayken Rusya’dan ABD'ye göç ettiğini belirtti. Chesky günümüzde milyarderler arasında ve ABD’de, ABD’nin sınırları dışında doğmuş en varlıklı insan olarak anılıyor.

Airbnb’nin ardından, Uber CEO'su Travis Kalanick yasağa karşı olduğunu açıkladı ve ülkelerinde ailelerini görmeye dönen yasaklı ülkelerden olan çalışanları olduğunu belirtti. Yasak henüz başladığında Kalanick’in New York'ta taksiciler tarafından gerçekleştirilen bir iş bırakma eylemine katılmaması ve Trump'ın iş dünyası danışmanlarının arasında yer alması sebebiyle tepki çekmiş, binlerce Uber kullanıcısı sosyal medya üzerinden uygulamayı kullanmayacaklarını dile getirmişti. Tepkileri haklı bularak danışmanlık görevinden ayrılan Kalanick, ABD'ye geri dönme konusunda problem yaşayan çalışanları için bir plan oluşturulduğunu belirtti. Uygulamasının kurucusu, Kanada vatandaşı Kalanick, ayrıca yasaktan etkilenecek çalışanların devlete açacakları davalar için üç milyon dolarlık bir fon oluşturduklarını ekleyerek, Trump'ın danışmanlığından ayrıldığını açıkladı.

Özel sektörün verdiği en önemli tepkilerden biri Starbucks'tan geldi. Starbucks CEO'su Howard Schultz “Dünyada 65 milyon mülteci bulunuyor ve biz önümüzdeki beş yıl içinde iş yaptığımız 75 ülkede 10.000'ini işe almayı planlıyoruz” diyerek Trump’ın kararına karşı önemli bir mesaj verdi.

Son olarak aralarında Apple, Tesla, Google, Facebook, Intel, Netflix, Levi’s gibi şirketlerin bulunduğu 97 şirket, Trump yönetiminin bu konudaki tutumunu kınayan bir bildiri yayımladı. Göçmenlerin ABD ekonomisi ve toplumundaki önemini vurgulayan bildiride Trump yönetimine “mülteci ve yabancı asıllı vatandaşların ABD'nin en büyük buluşlarını gerçekleştirdiği ve en inovatif ve en ikonik şirketlerini kurduğu” belirtiliyor. Bildiri hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: