Menu EN

S360MAG

11 March

Düşük Karbonlu Şehirlerin Sayısı Giderek Artıyor!

Günümüzde küresel nüfusun %50’den fazlası şehirlerde yaşıyor ve bu oranın gün geçtikçe artarak 2050’ye gelindiğinde %70’le ulaşacağı tahmin ediliyor. Şehirler, günümüzdeki küresel enerji tüketiminin üçte ikisinden ve sera gazı salımının da %70’inden sorumlu. Şehirlerin düşük karbonlu kalkınma planları uygulamaları durumunda toplam sera gazı salımı %30 azaltılabilir. Bu da yaklaşık olarak Avrupa Birliği’nin karbon ayak izinin 2 katı kadar sera gazına denk geliyor.

Daha yaşanılabilir, düşük karbon ayak izine sahip ve iklim değişikliğine daha dirençli şehirlerin yaratılması için birçok çözüm bulunuyor. Çözümlerin arasında, daha düşük karbonlu kalkınma için gerekli planlamaların yapılması, sera gazı salımı seviyesinin tespiti, salımların azaltılması için gerekli yatırım ve aksiyonların planlanması gibi adımlar yer alıyor. Finansman ise çözümlerin arasında önemli bir adım olarak dikkat çekiyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerde gerekli altyapı düzenlemelerinin yapılması için yılda 1 trilyon dolardan fazla yatırım gerekiyor ancak bu ülkelerin kredi notları düşük olduğundan yalnızca %4’ü uluslararası piyasalarda ve %20’si yerel piyasalarda ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayabiliyor.

Dünya genelindeki gelişmelere bakıldığında şehirlerle ilgili birçok iyi örnek ve uygulama görmek mümkün:

1.Milan Hava Kirliliği ile Mücadele için Bisiklet ve Toplu Taşımayı Teşvik Ediyor

2008 yılında Avrupa’nın havası en kirli başkenti seçildiğinden beri, hava kirliliği ile mücadele eden Milan, 2014 yılında Fransa’da da denenen bir uygulamayı hayata geçirdi. Buna göre, işyerine bisikletle giden vatandaşlara kilometre başına 0,25 € ödenecek. Ayrıca, geçtiğimiz aralık ayından bu yana yoğun kirli hava nedeniyle özel araçların kullanımına 3 günlük bir kısıtlama getirildi ve bu belirli günlerde toplu taşıma araçlarında indirim uygulamasına gidildi.

2.İsveç 2045 Yılına Gelindiğine Karbon Nötr Olacak

İsveç, sahip olduğu etkileyici bisiklet yollarıyla sağladığı azaltımın ardından şimdi de şehirlerden, özellikle de evlerdeki tüketimden kaynaklanan salımların %85 azaltılmasıyla birlikte, 2045 yılında tamamıyla karbon nötr olmayı hedefliyor.

3.Fransa’nın Gıda İsrafı ile Mücadelesi

Fransa, özellikle büyük şehirlerindeki süpermarket zincirlerinde gıda israfının önüne geçmek amacıyla bazı yasal yaptırımlar getirdi. Süpermarketlerde daha önce ”atık” olarak görülen gıdaların, aşevlerine, hayvan barınaklarına veya gübre yapımı için gerekli yerlere gönderilme zorunluluğu getirildi.

4.Kopenhag’da Benzer Bir İlk

ABD’de gıda israfının yarı yarıya azaltılması için atılan adımlar ve Fransa’da başlatılan uygulamayla beraber, Kopenhag’da da yalnızca atık olarak görülen ve üretim fazlası yiyeceklerin satıldığı bir süpermarket açıldı. Bir yardım kuruluşunun desteği ile hayata geçirilen market, fiyatların normal marketlere göre %30-50 oranında daha düşük olmasıyla hem düşük gelir grubundan insanlara gıda sağlanmasına, hem de senede tahmini olarak 700.000 ton gıda israfının önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

PAYLAŞ: