Menu EN

S360MAG

1 August

İzmir'in Güneş Enerjisiyle Köylere İnternet Getiren Eşeklerini Duydunuz mu?

İzmir'li çobanlar eşek sırtında taşınan güneş panelleri ile internete erişerek, köylerle iletişim kurabiliyor ve hayvan yetiştiriciliği ile ilgili bilgi edinebiliyorlar. 

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile anlaşan Sergün Güneş Enerji Sistemleri, kırsal bölgede faaliyet gösteren üreticiler için, eşek sırtında bile taşınabilecek, elektrik enerjisi üreten ‘tak çalıştır’ tipi solar paketler imal ediyor.

Oldukça zor şartlarda yaşayan ve çalışan çobanlar için geliştirilen proje sayesinde çobanlar artık kırda kalmak zorunda olduklarında bile teknolojiye erişebiliyorlar. Bu sayede hem gündemden haberdar oluyorlar, hem daha kolay iletişim kurabiliyorlar. Eskiden iletişim kurabilmek için haftada bir şehre inip telefon bataryalarını şarj eden çobanlar ceplerinde 20 bataryayla geziyor, sayalarında lüks lambasıyla aydınlatma yapıyorlarken şimdi televizyon ve internet sayesinde daha rahat haber alabiliyorlar. Bir yandan da  oyun keçi yetiştiriciliğiyle ilgili her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. Portatif güneş enerjisi gelmeden önce haftada 2 piknik tüpü tüketen ancak buna rağmen ortalama aylık aydınlatma maliyetleri 100 TL civarı olan ve sadece bulundukları yeri aydınlatabilen çobanlar bu gelişmeden oldukça memnunlar. 

Çoban Çantası, Göçer Paket, Çiftlik Seti gibi isimleri olan paketler erişimi zor olan dağlık bölgelere eşek sırtında taşınıyor. 

Dünya basının da ilgisini çeken bu yöntem için bizim tek söyleyebileceğimiz ise, teknolojiden faydalanırken yük taşıyan hayvanların bakımının ve rahatının da sağlanmasının önemi. Hayvan refahı da göz önünde bulundurulursa bu inovatif projenin daha sürdürülebilir olacağına inanıyoruz.   

http://www.bbc.com/news/technology-28002064

PAYLAŞ: