Menu EN

S360MAG

13 January

2016’da Sürdürülebilirliği Şekillendiren Dört İnovasyon

2016, hemen hemen her konuda iniş çıkışların yaşandığı bir yıldı. Yürürlüğe giren Paris Anlaşması, Kuzey Kutup bölgesindeki sıcaklık artışı, Büyük Bariyer Resifi’nde tarihin en ciddi resif beyazlaması ve iklim değişikliği inkarcısı Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi bu gelişmeler arasındaydı. Tüm bu değişikliklere rağmen, teknoloji alandaki gelişmeler hız kesmeden devam etti. 2016 yılında sürdürülebilirlik alanındaki en ilgi çekicileri arasında bulduğumuz dört teknolojik yeniliği seçtik.

Okyanuslar ve Denizler için Çöp Kutusu: Seabin

Okyanus ve denizlerimizin plastik atıklar için adeta bir çöp kutusuna dönüştü. Halihazırda 5,25 trilyon plastik atık, dünya denizlerini kirletiyor ve her sene yaklaşık sekiz milyon ton plastik denizlere atılmaya devam ediyor. Avustralya'lı iki sörfçü Peter Ceglinski ve Andrew Turton geçtiğimiz yıl bu probleme karşılık küçük ölçekli ancak etkili ve yenilikçi bir çözüm getirdiler. Aklınızda üst kısmının küçük bir bölümü su üzerinde olan bir silindir canlandırın. Su içinde bulunan kısmının altında bulunan motorunun içeri su pompalaması ile etrafında bir girdap oluşturuyor ve bu sayede yüzen çöpleri içine çekiyor. Doğal maddelerden yapılan bir filtre sayesinde suyun geçmesine izin verirken çöpleri biriktiriyor. Indiegogo kampanyaları ile ilk prototiplerini üreten ikili, öncelikle yat limanlarından başlayarak bu temizleme sistemini ilk olarak Miami'de deneyecek.

Elde Taşınabilen Hastalık Teşhis Cihazı: Q-Poc

2016 yılının başlarında İngiliz teknoloji firması akıllı telefon büyüklüğünde yeni ve ucuz bir hastalık teşhis cihazı geliştirdi. Q-Poc adı verilen cihazın, kanserden enfeksiyon hastalıklarına kadar birçok hastalığı dakikalar içinde teşhis etme özelliği bulunuyor. Cihaz güneş enerjisi ile şarj edilebilecek pil ve teşhis için örneğin koyulduğu, kredi kartı girişlerine benzer bir girişten oluşuyor. Tükürük ve doku örnekleri cihazda kullanılabiliyor. Henüz test aşamasında olan cihazın 2018'de satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Ürünün özellikle az gelişmiş ülkelerde tanı ve tedavi süreçlerinde fark yaratacağı tahmin ediliyor.

Yenilebilir Çatal Bıçak Takımı

2016, yenilebilir tek kullanımlık ürünler alanında yeniliklerin yaşandığı bir yıl oldu. Hindistan’dan Bakeys adlı bir şirket, yenilebilir vegan kaşık üretti. Okyanuslardaki plastik atık problemi ile mücadele etmek amacıyla yola çıkan şirket, sadece ABD'de her sene yaklaşık 40 bin ton plastik yemek takımı kullanıldığını ve bu plastik tek kullanımlık yemek takımlarının kirliliğe büyük etkisinin olduğunu belirtiyor. Bunun Bakeys’i pirinç, buğday ve süpürge darısından oluşan bu “yenilebilir” kaşığı üretmeye ittiği ve yakın gelecekte yenilebilen çatal, bıçak ve chopstick de üretebilecekleri belirtiliyor.

ABD'de yerel ve butik bira üretiminin hızla güçleneceği ve bira tüketiminin daha da artacağı ön görülüyor. Bu artışa bağlı olarak, plastik bira tutacaklarının da kullanımı artabilir. Deniz canlılarının vücutlarına takılarak deniz yaşamına büyük zarar veren bu ürünlere alternatif olarak Florida’daki Saltwater Brewery, arpa ve buğday bazlı yenilebilir ve biyolojik olarak çözünebilir tutacaklar üretti. Ellinin üzerinde butik bira üreticisi, tuzlu suyla temas halinde iki saat içinde çözülen tutacakları gelecekte kullanmak istediğini şimdiden belirttiler.

Aşı Taşıyan Drone'lar

ABD'nin Montana eyaletinde nesli tükenmekte olan dağ gelinciklerinin besin kaynakları ile başları dertte. Pire kaynaklı, sadece vahşi hayvanları etkileyen bir hastalık, dağ gelinciklerinin beslenme ve sığınak için bağlı olduğu çayır köpeklerinin ölümüne sebep oluyor. ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi, bu sorunla mücadele etmek amacıyla paintball silahlarını temel alarak aşı fırlatabilen insansız hava araçları geliştirdi. Aynı anda üç yere atış yapabilen bu insansız hava araçlarının çayır köpeklerinin yaşam alanlarına aşı bırakması planlanıyor. Laboratuvar ortamında yapılan testler sonucunda çayır köpeklerinin dronelar ile fırlatılan hapları gayet lezzetli bulduğu söyleniyor.

PAYLAŞ: