Menu EN

S360MAG

11 March

İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek İçin Dünya Saati ile Işıklar Kapanıyor!

Dünya Saati (Earth Hour), 2007 yılında WWF’in girişimiyle, iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla başlayan bir hareket. Avusturalya’da 2 milyondan fazla insan ve 2.000’den fazla kurumun katılımıyla başlayarak kısa sürede 7 kıtadan 172 ülkeye yayılan hareket, dünyanın dört bir yanındaki simgesel yapıların ışıklarının bir saatliğine kapatılmasıyla, iklim değişikliği için önlem almanın önemine dikkat çekmek istiyor. Türkiye’nin de 2010 yılından bu yana destek verdiği Dünya Saati, bu sene 19 Mart’ta Türkiye saati ile 20.30’da gerçekleşecek.2015 yılında gerçekleşen Dünya Saati’nin ardından yayımlanan rapora göre, 2015 yılında 10.400’den fazla kentin simge yapısı karartılırken, 200’den fazla elçi iklim değişikliği ile mücadele konusunda aksiyon aldı ve 6 ülkede iklim değişikliği ile ilgili olarak yasalarda düzenlemelere başlandı.

Hareketi başlatan WWF büyük kuruluşlar, şirketler ve hükümetler kadar insanların da iklim değişikliği ile ilgili tartışmalara katılması ve çözümde rol alması gerektiğini savunuyor ve Dünya Saati gibi kitlesel anlamda desteklenen kampanyaların, iklim değişikliği konusuna kamuoyunun katılımını kolaylaştırdığını belirtiyor. Dünya Saati ile ışıkların kapatıldığı bir saatlik süre zarfında insanlar, kaç yaşında veya hangi kültürden olursa olsun, ortak bir hedefte buluşuyor.

Dünya Saati ekibi, iklim ve iklimle ilgili yerel projelerin devamlılığı adına çeşitli kitle fonlama kampanyaları düzenliyor ve toplumsal farkındalığı artırılmasına önderlik ediyor. Domino taşı etkisi yaratan ilk Dünya Saati’nden bu yana farklı ülkelerdeki gelişmelere; Rusya, Arjantin ve Ekvador gibi ülkelerde iklim değişikliği konusunda daha somut adım atılarak ormanların ve denizlerin korunması için iklim dostu yasalar çıkarılması ve Galapagos Adaları gibi UNESCO Dünya Miras Alanları’nda plastik kullanımının yasaklanması gösterilebilir.

En büyük çevresel hareketlerden biri olarak görülen Dünya Saati’ne bu yıl Türkiye de önemli tarihi mekânları ve anıtsal yapıları ile destek verecek. bu sene şu ana dek, 38 valilik ve belediye ile 188 kurum olmak üzere toplamda 2 bine yakın bina ışıklarını kapatarak harekete katılacağını belirtti. Etkinliğe katılmak isteyen kurum ve bireylerin www.dunyasaati.org adresine girerek kayıt olmaları ve 19 Mart günü de ışıklarını bir saatliğine kapatmaları gerekiyor. Tüm dünyada 10 binden fazla kentsel simge ve anıtsal yapının bir saatliğine karanlıkta kaldığı Dünya Saati’ne Türkiye’de Truva Atı, Efes Antik Kenti, Peri Bacaları, Boğaziçi Köprüsü, Sultanahmet Cami, Aya Sofya Müzesi ve Selimiye Cami gibi önemli yapılar ile destek verecek.

PAYLAŞ: