Menu EN

S360MAG

13 January

Finlandiya’nın Temel Evrensel Gelir Denemesi

Finlandiya tarihi bir deneme başlatarak vatandaşlara karşılıksız ve düzenli olarak verilecek geliri ifade eden evrensel temel gelir uygulamasını başlatıyor. Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı açıklamasında temel gelir uygulaması denemesinin sosyal güvenlik alanında reform için kullanılacağını ve reformun yanı sıra bu denemeyle işgücünün işsiz kalması olarak tanımlayabileceğimiz işsizlik tuzağına olası etkisini kontrol edeceklerini açıklıyor. Deney halihazırda işsizlik ile ilgili yardım alan 25-58 yaşları arasındaki kişilerle sınırlı olacak. Bu kriterleri karşılayan ve rastgele seçilen iki bin kişiye ayda 560 Euro ödeme yapılacak ve kişiler daha sonra işe girmiş olsalar dahi bu ödeme yapılmaya devam edilecek. 2017 ve 2018 yıllarını kapsayacak denemenin finansal sorumluluğu Finlandiya Sosyal Sigortalar Kurumu (Kela) tarafından üstlenilecek.

Temel gelir denemesinin birincil amacı istihdamın artırılması. Kela, deneyin istihdamın artırılmasını sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek üzere takip araştırması gerçekleştirecek. Deneyle %8,1 olan işsizlik oranının yanı sıra kamu maliyesine de yük getiren karmaşık sosyal yardım sisteminin sadeleştirmesi, bürokrasiyi ve yoksulluğu azaltması bekleniyor.

Ancak çoğu uzman, karşılık gözetmeden verilecek ve insanları iş bulmaya teşvik etmeyi planlayan bu denemenin başarılı olup olamayacağı konusunda kuşkulu. Kanada'dan İtalya'ya, Hollanda'dan İskoçya'ya kadar denenmek üzere üzerine çalışılan bu uygulamanın politik ve ekonomik sınavı geçip bir gerçek haline gelebilecek mi?

Temel evrensel gelir konusu sadece işsizlik üzerine çalışan uzmanların değil ünlü simaların da gündeminde olan bir konu. Farklı platformlarda konuyu yorumlayan sanatçılardan biri de Brian Eno. Gerçekleştirdiği konuşmasında temel gelirin bireylerin yeteneklerini daha etkili bir şekilde kullanmalarını sağlayarak onları daha mutlu ve üretken hale getireceğini ifade ediyor ve temel gelirin, insanların kendilerine en uygun gördükleri işi bulmak için ihtiyaç duydukları zaman ve desteği sağlayacağına inanılıyor. İş hayatı ve yeteneklerin daha iyi eşleştirilmesi halinde görülecek daha yüksek iş verimliliğinin ekonomik refah sağlayabileceği düşünülürken, daha mutlu insanların sağlık ve sosyal hizmetler konusundaki taleplerinde de azalma sağlayacağı tahmin ediliyor.

Evrensel gelir ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için linkten önceki blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: