Menu EN

S360MAG

4 November

Antarktika’ya Dev Koruma Alanı

Dünyanın insan eli değmemiş deniz ekosistemleri arasında olan Ross Denizi, 24 ülke ve AB temsilcilerinin mutabakatı sonucu koruma alanı ilan edildi. Bu anlaşma ile dünyanın en geniş deniz koruma bölgesi haline gelen Ross Denizi’nin 1,55 milyon km2’lik kısmı (ülkemiz yüzölçümünün neredeyse iki katı) ticari balıkçılık gibi birçok faaliyete karşı en az 35 yıl süreyle koruma altında olacak.

Avustralya’nın Hobart kentinde düzenlenen toplantıda, Antarktik Deniz Yaşamı Kaynaklarının Korunması Komisyonu, (CCAMLR) ABD ile Yeni Zelanda ortaklığında verilen önergeyi kabul ederek Ross Denizi’ni deniz koruma alanı (DKA) statüsüne kavuşturdu.

Tek başına dünyadaki Adelie Penguenleri’nin %38’inin, Antarktik Kuşları’nın %30’unun, Minke Balinaları’nın %6’sının doğal yaşam alanı olan Ross Denizi aynı zamanda çok sayıda karides türünü de bünyesinde barındırıyor. Bu eşsiz biyoçeşitliliği tehdit eden ticari balıkçılık ve iklim değişikliği gibi etkilerin gözlemlendiği alan Aralık 2017’den itibaren deniz koruma alanı olacak.

Antarktik Deniz Yaşamı Kaynaklarının Korunması Komisyonu (CCAMLR) Bilim Komitesi tarafından 2011 yılında toplanan bilimsel önerilerin beş yıllık olgunlaşma ve tartışma sürecinin ardından koruma alanının sınırları gibi ayrıntılar üzerinde de mutabakat sağlanmış oldu. Bu anlaşmaya göre, Ross Denizi’nin %72’lik kısmı her türlü balıkçılığa kapalı olacak, diğer alanlardaysa bilimsel araştırma amaçlı eylemlere izin verilecek.

Deniz koruma alanlarının etkinliğini daha iyi anlamak adına, Ross Denizi’nden önce dünyanın en geniş açık deniz koruma alanı olan Güney Orkney Adaları bölgesinde 2009 yılından bu yana ne gibi değişiklikler olduğunu araştıran SO-AntEco’nun bulgularına bakılabilir. SO-AntEco yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bölgenin deniz koruma alanı ilan edilmesini takiben koruma alanı içi ve dışında yeni türler gözlenme sıklığı artmış durumda. Bunun yanı sıra, hassas türlerin sayısındaki artışın da ciddi ölçülerde olduğunu söylemekte yarar var. Benzer geleceğin Ross Denizi için de yaşanması hedefleniyor.

PAYLAŞ: