Menu EN

S360MAG

26 September

Tarihin en büyük iklim grevi; 185 ülke, milyonlarca insan, tek bir amaç

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Dünya liderleri BM İklim Zirvesi için New York'ta buluşmaya hazırlanırken, milyonlarca insan tarihin en büyük iklim grevi altında birleşti. Küresel ısınmayla başa çıkmak için acil eylem talebini iletti. 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti, Greta Thunberg geçen yıl başlattığı "Gelecek için Cuma" (Fridays for Future) günümüzün en büyük iklim hareketlerinden biri oldu. Bu sene gençler, yetişkinleri de seslerini çıkarmaya çağırdılar. Yüz milyonlarca insanı temsil eden sendikalar destek vererek harekete geçti. Çalışanlar iş yerlerini terk ettiler; doktorlar, hemşireler, öğretmenler hatta Google, Amazon gibi teknoloji devi çalışanları bile iklim grevlerine katılmak için yürüyüşte yer aldılar.

Greve katılan 185 ülkenin yüzleştikleri problemlere göre farklı istekleri vardı. Küresel iklim grevinin dünyanın farklı bölgeleri için ne ifade ettiğini S360Mag için derledik.

Asya Pasifik
• Pasifik Adalarında başlayan eylemin amacı gelişmiş ülkelerin karbon salımlarını azaltması ve acilen deniz seviyesinde görülen hızlı yükselmeyi yavaşlatmalarını istemekti.
• Dünyanın en büyük kömür ve sıvı doğal gaz ihracatçısı olan Avustralya’da ise 300.000’den fazla insan 100 farklı noktada hükümeti protesto etti. • Dünyanın en büyük sera gazı salımı yapan Çin’de protestolara izin verilmedi.
• Hindistan'ın başkenti Delhi'de eylemin hedefi boğucu hava kirliliğiydi.

Afrika
• Kenya’nın başkenti Nairobi’de protestocular, plastik atıkların tehlikesini vurgulamak için plastik şişelerden yapılan şapka ve kıyafetler giydi.
• Nijerya kentlerinde ise protestolar Avrupa Birliği’nden gelen toksik e-atık çöplerine karşıydı.

Avrupa
• Avrupa kıtasında büyük kalabalıkların oluşturulduğu görülürken sadece Almanya'da 1,4 milyondan fazla insanın katıldığı gösteriler gerçekleşti. Angela Merkel’in öncülüğünde maraton bir toplantı gerçekleştiren Alman koalisyon hükümeti, 50 milyar avroluk yeni bir iklim önlem paketi açıkladı.
• Londra'da, 7’den 70’e binlerce insan parlamentonun dışındaki trafiği “Gezegenimizi Kurtarın” sloganlarıyla kapattı.

Amerika
• Küresel protestoya katılım en çok New York'taydı. 1,1 milyon öğrenci iklim grevine katılmaları ve Thunberg’in Birleşmiş Milletler merkezindeki konuşmasını dinlemeleri için izinliydi.
• Boston, Miami ve San Francisco'da da aynı New York’ta olduğu gibi binlerce insan sokaklardaydı.
• Son Amazon yangınları ile dikkati üzerine çeken Brezilya’da öğrenciler Rio de Janeiro, São Paulo ve başkent Brasília'daki protestolara katıldılar.

Bu bölgelerin yüzleştikleri problemler ve istekleri farklı görünüyor olsa da 2019 İklim Grevinin başarısının en büyük sebebi bütün ülkelerin genel mesajının aynı olmasıydı; karbon salımını azaltmak ve iklimi stabilize etmek için otoritelerin acil bir şekilde adım atması.

PAYLAŞ: