Menu EN

S360MAG

9 August

Amerikan şirketlerinin iklimle ilişkileri riskleri kamuya beyan etmelerine yönelik yasa tasarısı

Geçtiğimiz ay ABD Temsilciler Meclisi’nde Amerikan ekonomisinin iklim değişikliğinin yarattığı etkilerden korunması yolunda büyük bir adım sayılabilecek bir karar alındı. Sunulan yasa tasarısında tüm halka açık şirketlerin operasyon ve tedarik zinciri süreçlerinde iklimle ilişkili riskler üzerine önemli bilgileri açıklama zorunluğu getiriliyor. İklimle İlişkili Riskleri Açıklama Yasası olarak tanımlanan yasa, şeffaflık, önceliklendirme ve yatırımcıları uzun vadeli ve güçlü finansal dönüş elde edebilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgiler ekseninde oluşturuldu.
Yapılan bir araştırmaya göre, Amerika’daki en büyük 600 şirketin neredeyse yarısı iklimle ilişkili riskler ile ilgili karar almaya yardımcı açıklamalar yapmıyor. Basmakalıp ve kısa bilgiler sunan şirketlerin açıklamaları yetersiz ve anlamsız oluyor. Bu da yatırımcıların portföylerinin nasıl etkilendiğini anlaması konusunda ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşamaması anlamına geliyor.
Yatırımcılar üstüne basa basa sürdürülebilirlik meselelerinin ciddi finansal risklere sebep olduğunu ve piyasada bu riskleri anlaşılması gerektiğini belirtiyor. Şirketlerin yaptığı açıklamalar da piyasaların bu riskleri anlayabilmesi ve tanımlayabilmesi için en etkili yöntem. Bu sebeple İlkimle İlişkili Riskleri Açıklama Yasası oldukça önemli bir gelişme.
Bu yasa, şirketlerin açık, tutarlı ve karşılaştırılabilir açıklamalar yapmasını sağlayarak kendi fırsat ve risklerini daha iyi anlamalarına olanak kılacak. Şirketlerin kurumsal yetkinliklerini geliştirmelerine, rekabet güçlerini arttırmalarına ve paydaş ilişkilerini güçlendirmelerine teşvik edecek yasa, tüm şirketlerin karşılaştırılabilir göstergelerle benzer bilgiyi sunmasını kolaylaştırarak yeni bir alan yaratıyor.
Yapılan araştırmalar, iklimle ilişkili açıklamalar yapan şirketlerin iklim değişikliğinin etkilerine daha dirençli olmak için hedef belirleme konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Ancak bu beyanların gönüllülük esası ile yapılması yeterli değil. Bu yasanın, şirketlere gereksiz bir yük oluşturmadan yatırımcıların faydalanabileceği şekilde tasarlanması oldukça önemli.
Hemen hemen bütün sektörler iklim değişikliğinden etkileniyor. Küresel büyük şirketlerin 200’den fazlası iklimle ilişkili 1 Trilyon dolara yakın olduğunu ve beş yıl içinde bu risklerle yüzleşmek zorunda olacağımızı bildiriyor. Risklerden kaçınmak mümkün değil, ancak ölçülebilen şey yönetilebilir. Ve önerilen bu yasa sayesinde doğru bilgi üretilerek risklerin fırsatlara dönüştürülmesi mümkün olabilir.

PAYLAŞ: