Menu EN

S360MAG

26 September

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi gerçekleşti

Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in özel girişimi ile toplanan İklim Zirvesi 21-23 Eylül tarihlerinde New York’ta gerçekleşti.

Zirve, 21 Eylül’de Gençlik İklim Zirvesi olarak adlandırılan toplantı ile başladı. Açılış konuşmasını, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg yaptı. BM temsilcisi Luis Alfonso de Alba’ya göre Gençlik İklim Zirvesi’ne 700’ün üzerinde genç aktivist katıldı. 100 aktivistin yolculuğu BM tarafından karbon nötr olacak şekilde karşılandı.

23 Eylül’de toplanan BM İklim Zirvesi’ne ise 65 ülkeden devlet temsilcileri katıldı. Dünyanın en büyük karbon salımını gerçekleştiren Çin, Dışişleri Bakanı Wang Yi ile katılım gösterirken karbon salımlarında ikinci sırada yer alan ABD temsil edilmedi. Zirve’nin öne çıkan noktalarını sizinle paylaşıyoruz:

• Antonio Guterres açılış konuşmasında küresel ısınmayı 1.5°C derecede tutabilmek için 2030’a kadar salımların %45 azaltılması gerektiğine ve 2050’de dünyanın karbon nötr noktaya gelmesinin şart olduğuna vurgu yaptı.

• Finlandiya 2033’te karbon nötr olma hedefini açıkladı. • Bank of England Başkanı Mark Carney iklim risklerini ölçme ve yönetmeye yönelik yöntemlere olan talebin arttığını, iklim dostu finans destekçisi yatırımların toplamda 120 trilyon ABD dolarını yönettiğini açıkladı.

• WillisTowers Watson sigorta şirketinin CEO’su John Haley sigorta sektörü için iklim değişikliğine dayanıklı yatırımların öneminin arttığını ve bu amaçla İklime Dayanıklı Yatırım Koalisyonu’nun (Coalition for Climate Resilient Investment-CCRI) kurulacağını duyurdu. 2020’nin sonuna kadar net bir metodoloji belirlenecek ve “dayanıklılık tahvilleri” gibi yenilikçi ürünler sunulacak.

• Barbados, Palau ve St. Lucia Adası, konuşmalarında ada ülkelerinin kasırgalar tarafından tahrip edildiğine ve sigorta sistemlerinin büyük yük altında olduğuna dikkat çektiler. İklim krizinin ada ülkelerinde büyük göç dalgaları yaratacağını ifade edildi.

• Rusya, Paris Anlaşması’na imza attığını açıkladı.

• Yunanistan 2028’e kadar tüm kömür santrallerini kapatacağının sözü verdi.

• Güney Kore, ulusal emisyon ticareti ve hidrojen ekonomisine geçiş planını duyurdu. Ayrıca altı kömür santralinin daha kapatılacağını ve Güney Kore’nin Yeşil İklim Fonu’na (Green Climate Fund) katkısının 200 milyon ABD dolarına çıkarılacağını açıkladı.

• Bill Gates, tarımsal inovasyon ağı olan CGIAR’a 790 milyon ABD doları bağış yapılarak gıda güvenliğinin tehlikede olduğu bölgelerdeki çiftçilere destek olunacağını açıkladı. The Bill and Melinda Gates Foundation 310 milyon ABD doları katkıda bulunurken bağışların geri kalanı Hollanda, Avrupa Komisyonu, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Almanya ve Dünya Bankası tarafından sağlanıyor.

• En az gelişmiş ülkeleri temsilen kürsü alan Bhutan Başkanı Lotay Tshering, 47 en az gelişmiş ülkenin 2050’ye kadar sıfır karbon salımına ulaşmayı hedeflediğini açıkladı.

• Birleşik Krallık, denizaşırı kalkınma finansmanı yoluyla iklim değişikliğiyle mücadeleye katkısını önümüzdeki beş yıl içerisinde 11,6 milyar sterline çıkaracağını duyurdu.

• 77 ülke 2050’de sıfır net karbon salımına ulaşacağı sözü verirken 70 ülke 2020’de Paris Anlaşması hedeflerini arttıracağı sözünde bulundu.

• Antonio Guterres kapanış konuşmasında 2020’den sonra yeni kömür santrali açılmaması için çağrıda bulundu.

Guterres’in Zirve öncesi liderlere gönderdiği davetiyede liderlerin somut planlar getirmelerinin beklendiği vurgusu yapılmıştı. Liderlerin açıklamalarının genel olarak ülkelerin odaklanacağı noktaları içerdiği ve somut bir yol haritası çizmediği görülse de BM İklim Zirvesi’nin gerçekleşmesi gelecek yıl için önemli bir hazırlık görevi görüyor.

Her yıl yapılan BM İklim Görüşmeleri ise önümüzdeki Aralık ayında Şili’de toplanacak. Guterres’in BM İklim Zirvesi Raporu’nun Görüşmeler esnasında yayınlanması bekleniyor. 2020 ise Paris Anlaşması’nın imzacı ülkelerin 5 yılda bir azaltma hedeflerini güncellemeleri maddesi açısından önem taşıyor. Bu kapsamda imzacı ülkeler 2020’de toplanarak gelinen noktayı değerlendirerek yeni hedeflerini açıklayacaklar.

PAYLAŞ: