Menu EN

S360MAG

14 July

100 şirket salımların %71'inden sorumlu

Carbon Majors Raporu, 1988 yılından bugüne sadece 100 şirketin dünyanın toplam sera gazı salımının %71'inden sorumlu olduğunu ortaya koydu. CDP (Carbon Disclosure Project) tarafından yayımlanan Rapor, küçük boyutlu fosil yakıt üreticilerinin nasıl karbon emisyonlarında köklü bir değişimde etkili olabileceğini ortaya çıkarıyor. Sera gazı salım verileri ulusal seviyede konsolide bir şekilde toplanırken Carbon Majors Raporu, şirket ve yatırımcıların iklim değişikliği ile mücadeledeki rollerinin önemini göstermek için sadece fosil yakıt üreticilerine odaklanıyor.

Rapor, 1988 yılında gerçekleştirilen Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nden bu yana salınan küresel endüstriyel emisyonların yarısının, sadece 25 özel ve kamuya bağlı enerji şirketinden kaynaklandığını gösteriyor. Rapor ayrıca bu 25 fosil yakıt üreticisinin emisyonlarının iklim değişikliğine yüksek oranda neden olacak kadar fazla olduğunu öne çıkarıyor.

ExxonMobil, Shell, BP ve Chevron 88 yılından bu yana en çok salım yapan özel şirketlerin başında yer alıyor. Fosil kaynaklar, önümüzdeki 28 yıl boyunca, 1988-2017 yılları arasındaki hızla çıkarılmaya devam edilirse yüzyıl sonuna dek 4 °C ısınma sınırını aşacağımız belirtiliyor.Carbon Tracker'ın 2015'te yayımladığı başka bir çalışmaysa fosil yakıt şirketlerinin önümüzdeki on yıl içerisinde iklim değişikliğiyle mücadele ve yenilenebilir enerjideki yenilikler sebebiyle toplumun gözünde değerinin azalacağını ve gittikçe azalan kömür, petrol ve doğal gaz projelerine yatırım yapmaya devam ederek 2 trilyon doları riske edeceğini ve yatırımcı karına önemli tehditler oluşacağını yazdı.

Arasında Facebook, Google ve IKEA gibi şirketlerin yer aldığı 100 büyük şirketin bulunduğu RE100 Girişimi'nin %100 yenilebilir enerjiye geçme taahhüdü vermesi, günümüzde özel sektörün sürdürülebilirlik konusunda geldiği noktayı açıkça gösteriyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllarda petrol ve doğal gaz şirketleri de yeşil yatırımlara başladı. Shell 1,7 milyar dolar yatırım sermayesinin bulunduğu yenilenebilir enerji kolunu 2015 yılında kurarken BP ve ExxonMobil çözümün bir parçası olmak istediklerini ve karbon yakalama ve depolama sistemleri geliştirme konusunda isteklerini dile getirdiler. Ancak değişimin hızı ve taahhütler yeterli değil. Araştırmacı Paul Stevens, uluslararası petrol şirketlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde iş yapma şekillerini tamamen değiştirmedikleri sürece varlıklarını sürdüremeyeceklerini bilimsel olarak ifade ediyor.

Raporun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: