Menu EN

S360MAG

5 May

Çalışan kadın için en iyi ve en kötü ülkeler

İş dünyasında cinsiyet eşitliğinde kaydedilen gelişmeleri ortaya koymayı hedefleyen The Economist dergisi “cam-tavan” (glass-ceiling index) endeksinin beşinci sayısını yayınladı. Endeks için kullanılan “cam-tavan” ifadesi, kadınların ve diğer dezavantajlı grupların iş hayatında karşılaştığı görünmeyen engelleri temsil ediyor. Yayınlanan endeks, yüksek eğitim, iş hayatına katılım oranı, maaş ve yönetim kadrosundaki temsil yüzdesi gibi verilerin bir araya getirilmesiyle elde edilirken, kadınların eşit muamele şansının küresel olarak karşılaştırılabilmesi için verileri tek bir ölçüte indirgiyor. Böylece her ülkenin aldığı skor on performans indikatörünün ağırlıklı ortalaması olarak yer alıyor.

OECD ülkelerinde 2005 yılında kadınların iş gücünde yer alma ortalaması %60 iken bu oran 10 yıl sonra sadece %3 artışla %63'e yükselebildi. Erkekler için bu oran her iki yılda da %80 olarak kaydedildi. Erkek çalışanların birbirine uyguladığı pozitif ayrımcılık ve terfi alan kadınların sayısının az olması sonucunda daha dolgun maaşlı ve daha yüksek statülü işlerde kadınların temsil edilmesi oranı sadece %15. Bunun yanı sıra kadınlar erkeklerden ortalama %15 daha az kazanmaya devam ediyor ve ücret eşitsizliği kendini gösteriyor.Endekste İzlanda, İsveç, Norveç ve Finlandiya yer alarak, geçen yıl olduğu gibi ilk dörtteki yerini koruyor. Söz konusu İskandinav ülkelerinde kadınların üniversiteyi bitirme ve iş gücünde yer alma oranları erkeklerle kıyaslandığında daha yüksek oranları buluyor. OECD ülkelerinde kadınların yönetim kurullarına yer alma ortalaması %20 olurken, bu oran ilk 4 ülkede ortalamanın epey üzerinde %44 olarak gerçekleşiyor. Sadece özel sektörde değil, politik hayatta da İskandinav ülkelerinde kadınlar aktif olarak yer alıyorlar. Örneğin İzlanda seçimlerinde parlamentonun %48'ini kadınlar oluşturdu. Diğer ülkelerin parlamentolarında yer alan kadın sayısı ise küresel en yüksek ilk 10'un içinde yer alıyor.

Endeks'in sonunda Japonya, Güney Kore ve Türkiye yer alıyor. Kadınlar bu ülkelerin parlamentolarında %15’lik bir oranla temsil edilirken, özel sektör yönetim kurullarında görülen temsiliyet çok daha düşük.

Türkiye verilerine bakıldığındaysa kadınların %35’inin işsiz olduğu ve iş aradığı, bunun yanı sıra sadece %16'sının üniversite diplomasına sahip olduğu görülüyor. 2015 verilerine göre kadınlar toplam sayıda 81 ile meclisin %15’ini oluşturuyor.

Endeksin hesaplanmasında kullanılan konulara ait interaktif görsellere ve ülkelerin sıralamalarına linkten ulaşabilirsiniz

 

PAYLAŞ: