Menu EN

S360MAG

26 July

Yeşil bir New York’a doğru

New York 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı planlıyor. New York yerel yönetimin haziran ayında çıkardığı yasanın öngördüğü üzere şehrin kullandığı bütün elektriğin karbon salımı olmayan enerji kaynaklarından gelmesi planlanıyor. New York'un uzun yıllardır iklim değişikliğini önlemede aldığı önlemler dikkat çekiyor. Şehir 2005'ten 2015 yılına dek sera gazı salımını %14.8 azalttı. Yasanın içerdiği eyalet seviyesindeki yeni planlar, Dünya’daki en eski metropollerden olan New York’un yeni bir imaja kavuşması anlamına gelebilir. Yeni yasa dahilinde 2050 yılına kadar 1990 yılında oranla sera gazı salımını %85 azaltması, geri kalan %15'i ise karbon yakalama teknolojileri ile havadan geri çekmesi gerekecek.

Nisan ayında çıkan, İklim Mobilizasyonu Olarak bilinen başka bir yasa ise 7620m2 büyüklüğünü geçen binaların yenilenebilir enerji çeşitliliğini yükseltmeyi hedefliyor. Binalarda güneş panelleri, yeşil çatılar ve rüzgar tribünlerinin yapılması için fon oluşturan yerel yönetim, yasaya uymayan binalara ise sıkı cezalar öngörüyor. Devlet teşviki ile birlikte sürdürülebilirlik ve verimlilik hedeflenen yasada yükseltmeleri kabul etmeyecek olan lüks bina sahiplerini cezalarla ikna edilmesi düşünülüyor. Enerji tasarrufunun gelişme açısından önemine değinen yerel yönetim daha iyi izolasyon ve yenilenebilir enerji üretimi ile ev sahibinin bir aylık elektrik faturasının üçte bir oranında azaltılmasını hedefliyor.

Alman mimari ölçütü olan Pasif Ev, ilkelerini benimseyen projelerde doğal havalandırmanın ve izolasyonun arttırılmasını, dış yüzeyde daha fazla opak alan ve daha az cam olmasını bir standart haline getiriyor. New York'ta yapılacak yeni inşaatlarda uygunlanması hedeflenmiş Pasif Ev standartları yardımıyla gökdelenlerde %60 ila %80 arasında enerji tasarufu olması beklenirken, yıllık enerji tasarrufunun 25.000 dolara kadar çıkabileceği ön görülüyor.

Şehirdeki uzmanlar iklim krizinin nasıl önüne geçebileceklerini planlarken, karbon emisyonunun büyük kısmı kentin mevcut bina stoklarından kaynaklanıyor. Bu yıl şehrin Stuyvesant Town-Peter Cooper Village bölgesinde ülkenin bina yüzeyine monte edilebilen en büyük güneş panelleri yerleştirildi. Ancak eyalet olarak New York güneş enerjisi üretiminde hala Los Angeles’ın gerisinde kalıyor.

New York’un 2050 hedefleri için tasarlanan bazı planların ne göstereceği şimdilik kesin olmayabilir ancak zamanın ne kadar önemli olduğu hususunda fikir birliği kesinlikle oluştu.

PAYLAŞ: