Menu EN

S360MAG

7 November

Artan okyanus atıklarına karşı inovatif çözümler

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Okyanuslardaki plastik kirliliği küresel olarak tepki çekmeye devam ediyor. Çin Çevre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2018’de kıyılarda görülen plastik kaynaklı kirlilik miktarının toplam 200,7 milyon metreküp olduğu, bunun bir önceki yıla göre %27 oranında artarak son on yıldaki en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti. Yangtze ve Pearl nehirleri ve deltalarını temizlemek konusunda çaba harcayan ülke, şimdilik sadece atıkların gittiği yeri değiştirebilmiş gibi duruyor.

Ekoloji ve Çevre Bakanlığı Çin’in, geçtiğimiz yıl 1.000 metrekare yüzey suyunda ortalama 24 kilogram yüzen çöp bulduğunu, bunun %88,7’sinin plastik olduğunu söyledi. Bu kirlilikten kurtulabilmek için planlar yapılıyor. Çin, 2019'un başlarında, Pekin tarafından ülkenin en çok kullanılan ve en kirli su yollarından biri olan Bohai Körfezi'ni temizlemek için 991 milyon dolar ayırdı. Bunun yanı sıra, kıyı sularının %30'unu ulusal bir “ekolojik kırmızı çizgi” programının bir parçası olarak kalkınmaya tamamen kapatmayı planlıyor ve çelik ve petrokimya gibi kirletici sanayileri sahile taşıyarak nehirlerini ve şehirleri korumak için adımlar atıyor.

Hükümetlerin doğru politikaları uygulamakta zorlandığı ve çözümlerinin tükendiği noktada, The Ocean Cleanup gibi girişimler dünyanın yardımına koşuyor. Pasifik Okyanusu'nun temizlenmesi için Hollandalı genç mucit Boyan Slat'in kurduğu The Ocean Cleanup girişimi, odağını okyanuslardan sonra nehirlere çeviriyor. İnterceptor adıyla üretilen, güneş enerjisi ve piller yardımıyla 24 saat boyunca çöp toplayacak olan yüzer çöp tenekeleri, hali hazırda Endonezya, Malezya ve Vietnam’a yerleştirildi ve dördüncüsü Dominik Cumhuriyeti’ne doğru yola çıktı. Uzun vadedeki amaç, beş yıl içerisinde okyanus kirliliğinin %80’inden sorumlu olan 1000 nehri temizleyerek plastik kirliliğini ciddi olarak azaltmak.

Makineler şu anda ortalama 700.000 Euro’ya mal oluyor, ancak Slat üretim arttıkça maliyetin düşeceğini söylüyor. Nehirlerden plastik atıklarının toplanmamasının yarattığı ekonomik etkinin ise bu makinelerin maliyetinden çok daha yüksek olduğuna inanıyor.

Makinelerin işleyişinin gösterildiği videoya buradan, detaylı bilgi için Ocean Cleanup'ın sitesine ise buradan erişebilirsiniz.

PAYLAŞ: