Menu EN

S360MAG

17 November

25 şehir “karbon nötr” olma yolunda

İklim değişikliğiyle mücadele etmek, hava kirliliğini frenlemek ve kent sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla 25 belediye başkanı, 2020’ye kadar karbon nötr ve daha iklim dirençli şehirlere dönüşümü destekleyen iklim eylem planlarını uygulamayı taahhüt etti. Bu doğrultuda imzacı şehirler, Paris Anlaşması’na uygun olarak kendi paylarına düşen salım azaltımlarını gerçekleştirecekler.

C40 Cities desteğiyle geliştirilen iklim eylem planları, dünyanın en büyük şehirlerini 2050’ye kadar net sıfır salım hedefine ulaştırmayı amaçlıyor. Planlar, her şehrin iklim kaynaklı krizlere ve olağanüstü hava olaylarına uyumunu sağlamasını ve bunlara karşı dayanıklılığını arttırmayı hedefliyor. Aynı zamanda, iklim için harekete geçmenin daha geniş sosyal, çevresel ve ekonomik faydalarını detaylandırıyor.Taahhütte bulunan C40 üye şehirleri şu şekilde: Austin, Accra, Barselona, Boston, Buenos Aires, Cape Town, Karakas, Kopenhag, Durban, Londra, Los Angeles, Melbourne, Mexico City, Milano, New York, Oslo, Paris, Philadelphia, Portland, Quito, Rio de Janeiro, Salvador, Santiago, Stockholm ve Vancouver.
C40, 2020 programına ulaşılması ve uzun vadede daha çok şehrin salım azaltım hedefine varması için “Karbon-Nötr Şehirler Birliği” (The Carbon Neutral Cities Alliance) gibi diğer başat şehir inisiyatifleriyle ortaklaşa çalışacak.
Bununa birlikte C40, Afrika’da yer alan dokuz mega şehre Paris Anlaşması’yla uyumlu, sağlam ve uzun vadeli eylem planları geliştirmeleri için destek verecek. Sahra Altı Afrika’nın mega şehirlerinde iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik dönüşüm için kapasite geliştirme projesi olan “Dubbed Cities Matter”, Uluslararası İklim İnisiyatifi (International Climate Initiative) kapsamında yer alıyor. 
Girişim tarafından desteklenecek şehirler ise şu şekilde: Accra, Cape Town, Addis Ababa, Dar es Salaam, Durban, Johannesburg, Lagos, Nairobi ve Tshwane.
Aynı zamanda C40’a başkanlık eden Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya göre, Paris Anlaşması, cüretkar bir iklim eylemine geçilmesi için neler yapılması gerektiğini açık bir şekilde gösteriyor. Hidalgo, büyük şehirlerinin belediye başkanlarının yüzyılımızı şekillendirdiğini ve daha iyi, daha sağlıklı ve yeşil bir geleceğin önünü açtıklarını belirtiyor. Belediye başkanlarının yapabileceklerini değil yapmak zorunda olduklarını yaptığını söyleyen Hidalgo, geliştirilen plan ve politikaların nasıl bir ruh hali içerisinde olduğumuzun kusursuz birer göstergesi olduğuna inanıyor. Hidalgo, C40 gibi önemli paydaşların desteğiyle Afrika şehirlerinin, Paris Anlaşması’nın gerekliliklerini yerine getirmede öncü ve kararlı bir rol oynayacağını ekliyor.

PAYLAŞ: