Menu EN

S360MAG

12 May

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Yeşil İklim Fonu ile akreditasyon sözleşmesi imzaladı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Yeşil İklim Fonu’nun (GCF) iklim değişikliğiyle mücadele projelerinde en büyük uygulayıcı partner olacağını duyurdu. Bankanın Yeşil İklim Fonu ile imzaladığı anlaşma, EBRD'nin fondan pay alacak en büyük kuruluş haline getirirken anlaşma sayesinde bankanın etkin olduğu bölgelerde iklim değişikliğiyle mücadele ile ilgili daha fazla sayıda ortak proje hayata geçirilecek.

Akreditasyon Master Anlaşması'nın imzalanmasıyla birlikte EBRD'nin daha önceden onaylanan ancak şimdiye kadar erişemediği Yeşil İklim Fonu kaynaklarına erişmesi için gerekli olan son adım atıldı. EBRD Başkanı Chakrabarti, “EBRD hem yeterli kaynaklardan hem de bilgi birikiminden yoksun olması nedeniyle iklim değişikliğiyle mücadelede hızlı ve etkili hareket edemeyen gelişmekte olan bölgelerde yeşil projeleri hayata geçirme konusunda çok donanımlı. Yeşil ajanda, kurumumuz içinde yüksek önceliğe sahip ve kullanabileceğimiz yeni fonlar iklim finansmanımızı milyonlarca insanın yararı doğrultusunda önemli ölçüde genişletmemizi sağlayacak" sözleriyle Yeşil İklim Fonu'nun EBRD’ye verdiği güvenoyunu sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda üç EBRD projesi için 240 milyon dolarlık fon GCF tarafından onaylandı ve tahsis edilen bu fonla beraber EBRD’nin yeşil projelerine toplamda 618 milyon dolar finanse edilmiş oldu. EBRD, hazırladığı projeler kapsamında Yeşil İklim Fonu finansmanını şu şekilde kullanacak:

·      EBRD, Mısır'da bir “Yenilenebilir Enerji Finansmanı Çerçevesi” için 350 milyon dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor ve projenin 154,7 milyon dolarlık kısmı GCF'in imtiyazlı kredi ve teknik yardımıyla tamamlanacak. Hazırlanacak çerçeveyle Mısır’ın yüksek yenilenebilir enerji potansiyelinden faydalanarak ülkenin enerji güvenliği ve çeşitliliğini arttırmak hedefleniyor.


  ·      Tacikistan'da gerçekleştirilecek proje kapsamında Qairokkum hidroelektrik santralinin iklim direncinin yükseltilmesi hedefi için toplam 158 milyon dolar tutarında kredi sağlanıyor ve bu kredinin 50 milyon dolarlık kısmı GCF tarafından finanse edilecek. Proje, iklim değişikliği konusunda Tacikistan'ın en savunmasız bölgelerinden biri olan Sughd bölgesindeki 2,4 milyon kişinin enerji ihtiyacını güvence altına almayı hedefliyor.
·      Fas'ta tarımsal üretime fayda sağlaması planlanan “Saïss Su Koruma Projesi” ile su kaynaklarının daha sürdürülebilir kullanılması ve yeraltı sularının tükenmesinin önlenmesi planlanıyor. Proje için toplamda gerekli olacak 207 milyon doların, 32 milyon euroluk kısmı GCF finansmanı ile karşılanacak.

PAYLAŞ: