Menu EN

S360MAG

12 February

İstanbul World Humanitarian Summit

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un çağrısı ve UN OCHA (Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi) liderliğinde ilk kez 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek, dünyanın dört bir yanından hükümetlerin, insani yardım organizasyonlarının, insani krizlerden etkilenmiş insanların ve işbirliği kurulabilecek özel sektör yetkililerinin bir araya getirilmesi ve insanlığı tehdit eden güncel sorunlara çözümler aranması amaçlanıyor.

Zirvenin hemen öncesinde yayımlanan ön rapora göre, 2015 yılında dünyada 125 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyarken, 60 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yaşanan krizlerden 37 ülke etkilenirken, toplamda 20 milyar dolarlık insani yardıma ihtiyaç duyulmuş. İnsanlığın karşılaştığı bu krizlerin çözümü için üç amaç etrafında toplanan zirvede, insanlığa ve insani değerlere olan bağlılığın yeniden canlandırılması, yaşanabilecek krizlere karşı ülkelerin ve toplumların daha hazırlıklı ve dayanıklı olmalarını sağlayacak aksiyonların alınması ve krizlerden etkilenmiş insanların sorunlarına çözüm bulmak üzere yenilikçi fikirlerin ve iyi uygulamaların paylaşılması planlanıyor.

İstanbul’da gerçekleşecek zirvenin ve dünyada gerekli görülen değişimin temelini oluşturan ve zirveden önce yayımlanan raporda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından hazırlanan “Agenda for Humanity” altında tüm paydaşlar tarafından atılması gereken beş adıma yer verildi:

Var olan anlaşmazlıklara son vermek ve yenilerini önlemek adına politik önderlik etmek
İnsanlığın korunması adına insani değerlerin muhafaza edilmesi
Krizlerden etkilenen herkesin kucaklanması
İnsani yardımlar ile insanların hayatlarının değiştirilmesi
İnsanlığa yatırım yapılması
“Tek Sorun, Ortak Sorumluluk” teması ile gerçekleştirilecek zirvede, küresel liderlerin değişim odaklı taahhütler vermeleri ve aksiyon planları açıklamaları bekleniyor. Zirve sonrasında online bir platfor aracılığı ile zirvede alınan kararlara ve zirvenin sonuçlarına yer verilecek.

23-24 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan zirvede, ana programın dışında çeşitli seminerlere, workshoplara ve panellere de yer verilecek. Bunun yanında katılımcılar arasındaki etkileşimi ve etkiyi artırmak adına inovasyon noktaları, sergi ve fuar alanları da yer alacak. Başvuruları 12 Şubat’ta sona eren zirveye yerel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve ilgili kişiler davetli. Başvuru linkine buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: